Не забелязах в списъка с хронични заболявания присъствието на диабет – тип 1 и тип 2. Смятам, че това ще се поправи. А родителите, които се опасяват за здравето на децата заради коронавируса, може да говорят с личния си лекар. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев по отношение на новата учебна година в България в условията на COVID-19.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Според него, рисковете за децата са малки – по-скоро те може да пренесат зараза вкъщи и това да е опасно за по-възрастни хора.
Маските не носят допълнителни рискове и носенето им е обществена отговорност – защото пазиш другите, подчерта Симидчиев. И уточни – когато маските са за многократна употреба, е хубаво "да бъдат санирани" всеки ден. "При всички положения много малко вероятно е да се развие нещо зад маската, което да представлява здравна опасност”, каза лекарят пред БНТ.
Д-р Симидчиев смята, че проветряването на учебните помещения трябва да се прави колкото се може повече, а за физкултурните салони има технически средства да се чисти прах – но ако не може да се чисти така, то да се правят часовете по физическо навън или с по-малко деца, ако е вътре.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
За момента не съм чел да има специфични медикаменти, които да се разработват срещу COVID-19, каза още Симидчиев, който смята, че с ваксините ще има много препятствия – най-вече колко хора ще се ваксинират. Лекарят прогнозира, че ваксина няма да има преди средата на следващата година. Той смята и, че потвърдените случаи на повторно заразяване с COVID-19 всъщност може да е добра новина – защото вирусът мутира, за да стане по-заразен, но и все по-малко смъртоносен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "МОН обяви деца с какви заболявания може да учат неприсъствено"