Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо някои се заразяват с коронавирус след ваксиниране?

07 август 2021, 16:45 часа • 13399 прочитания

Нужно е време за изграждане на имунитет и ефективен имунен отговор. Защитният отговор започва да се проявява след около 2 седмици от прилагането на първата доза при ваксините с двудозов прием, след което за определен период от време продължава да се усилва. Това отговорят от Министерството на здравеопазването на въпрос може ли ваксиниран ли да се зарази с COVID-19, предава 24 часа.

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

След няколко седмици защитният отговор започва да избледнява. Затова се прилага втора доза, която консолидира имунния отговор за много по-продължителен период. Усилващият ефект на втората апликация се проявява също след около 1-2 седмици. Накратко, след първата апликация на ваксината е нужно време за изграждане на имунитет. В този период, ако вирусът циркулира в популацията, ваксинираният се намира в риск от инфектиране и разболяване. При първата среща с антигена (в резултат на първата апликация на ваксината) около 50 процента от ваксинираните изграждат достатъчно добър имунитет, който да ги предпази от разболяване. След втората апликация този процент значително се повишава и достига 80-90 на сто, посочват от МЗ.

Както пост-инфекциозният, така и пост-ваксиналният имунитет, осъществяват различна степен на защита - защита от летален изход, защита от хоспитализация поради тежко протичане на болестта, защита от разболяване, защита от инфектиране. Трябва да се прави разлика между инфектиране и разболяване. Положителен PCR резултат за SARS-CoV-2 означава инфекция с вируса, но все още не и разболяване. В резултат на инфекцията само някои ще развият и симптоми на COVID-19. Нито една ваксина не работи на 100 процента за всеки, допълват от МЗ.

Случаите на разболяване след завършен имунизационен курс се обозначават с термина "пробив в защитата на ваксината" (breakthrough cases). Появата на пробиви зависи от три основни фактора: 1. От вируса - пандемичният вирус SARS-CoV-2, продължавайки да циркулира сред човешката популация, мутира до значими за общественото здраве варианти (алфа, бета, гама, делта и т.н.), които са както позаразни, така и по-добре адаптирани да избягват имунния отговор на гостоприемника. 2. От приложената ваксина - за да се прояви напълно защитният ефект на ваксините, е нужно време за развитие на протективен имунен отговор. Това става обикновено след около 2 седмици след завършен ваксинационен курс. 3. От индивидуалния имунен отговор - в човешката популация съществуват здрави хора, които не изграждат достатъчно напрегнат имунитет след ваксиниране. Съществуват и клинично здрави хора, които поради съпътстващо заболяване или генетична предразположеност не изграждат качествен имунен отговор.

Още: Още три области в грипна епидемия

Още: Грипна епидемия в три области

Нещо повече, с напредване на възрастта качеството на имунния отговор също отслабва. Продължителният прием на някои медикаменти като поддържаща терапия при определени заболявания също може да отслаби развитието на пълноценен имунен отговор, добавят от Министерството на здравеопазването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес