За изминалата семица има три нови регистрирани случаи на грип, съобщи по Нова телевизия директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. "Имаме три доказани случая за изтеклата седмица. Така че общо случаите са четири. Това са случия - един на тип B и три на тип A - H1N1. Доказани са при най-различни възрастови групи - при дете на 2 години и хора на 35, 56 и 79 години. Към момента случаите са само от София и Стара Загора", заяви тя.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Още: Първи доказан случай на грип за сезона
По повод на случая на вирусен менингит, засечен във Варна, тя посочи, че това заболяване е сравнително рядко. "Защото в общия случай вирусната инфекция се прекарва, без да има съществени усложнения от нервната система. Има и процент хора, които ще прекарат инфекцията безсимптомно, а други - сравнително леко", обясни тя. И допълни:"Вирусният менингит се проявява, когато има най-често някакво хронично заболяване, което изтощава имунната система".
Още: Първо ни удря ковид, след това грип: Ето кога ще настъпи грипната вълна
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Професор Христова обясни и симптомите на вирусния менингит. "Те са много ясни. Първо се проявява много силно главоболие, една ригидност във врата на фона на влошаващото се общо състояние. Преди да се появят симптомите е малко трудно да се каже дали ще се ограничи вирусната инфекция или ще засегне нервната система или другите вътрешни органи. Потенциално тази опасност съществува при всяка вирусна инфекция, при пациенти с недобра имунна система", подчерта тя.
Още: Колко дни се смята, че е заразен болният от грип
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“