Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради отказано финансиране на трансплантация в чужбина: Пациент осъди НЗОК

12 август 2024, 07:22 часа • 9238 прочитания

В България не се правят чернодробни трансплантации от жив донор, но НЗОК с лека ръка отказва финансиране на животоспасяващата операция в чужбина. Това се вижда от казус на млад мъж, който неотдавна осъди касата заради отказаното финансиране в размер на 60 000 евро. Сега НЗОК трябва отново да се произнесе по преписката, като се съобрази с доводите на съда.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Междувременно парите са събрани с дарения, мъжът е опериран, като донор е баща му, и към днешна дата е добре, разказа адвокат Мария Шаркова, която води делото. В. "Сега" се запозна с решението на съдия Зорница Дойчинова от Административния съд в София. То не е окончателно и НЗОК го е обжалвала, се вижда от електронното деловодство на съда.

ОЩЕ: 48-годишна жена в мозъчна смърт стана донор на трима души

Повече за абсурдния случай

В жалбата на пациента се разказва как от края на 2023 г. е диагностициран с тежко чернодробно заболяване. Състоянието му постепенно се влошава, като през януари 2024 г. за пореден път той лежи във ВМА. В издадената епикриза от 25 януари 2024 г. е посочено, че пациентът е подходящ за включване в програмата за чернодробна трансплантация. Никъде в страната не се извършва трансплантация от жив донор, затова човекът търси и намира къде в чужбина може да се оперира. Накрая подава заявление до касата да му бъде платено лечението в Истанбул - 60 000 евро. Касата обаче прекратява производството по произнасяне по заявлението, пише, че няма основания за заплащане. Формалният повод - не бил в включен в регистъра на Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Това обаче се дължи на бездействието на ВМА, а не на пациента, който няма как сам да се впише във въпросния регистър. Който освен всичко има значение за трансплантациите, които се извършват в България, но не и за тези, които се правят в чужбина.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Адвокат Шаркова обобщава абсурда така: "Оказва се, че той се влошава, от болницата са посочили, че трябва да бъде трансплантиран, но не предприемат никакви действия да бъде включен в този регистър, което се явява пречка да му бъде заплатено лечението, но пък не може да бъде лекуван и тук. Заради тази недомислица плащаме ние - веднъж със здравните си осигуровки, втори път с дарения".

ОЩЕ: Почина първият в света пациент с трансплантиран свински бъбрек

Съдът намира, че НЗОК е допуснала съществени нарушения на процесуалните правила, издавайки заповедта за отказ. Бездействието на ВМА да включи пациента в регистъра не може да се тълкува в негова вреда, подчертава съдът. И обяснява, че НЗОК е можела да се позове на данните от преписката на мъжа, от изследванията и прегледите му, за да бъде спазен принципът на достъп до навременно здравеопазване на пациентите.

"Едно от основните задължения на държавата е да закриля здравето на гражданите, разписано в чл. 52, ал. 3 от Конституцията на Р. България, разбирано като състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие", казва съдът.

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати

Ако пациентът спечели окончателно делото, НЗОК ще трябва да му плати въпросните 60 000 евро. Те ще бъдат дарени, тъй като разходите по операцията в Турция вече са били покрити с дарения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес