След като вече ударихме рекорд по приети в болница заради коронавируса (7269 души към 15 март, 2021 година) и със сигурност още доста време ще го подобряваме, вече има увеличение на леглата в столичните болници с 20%.
Зам.-директорът на Белодробната болница в София проф. Ваня Юрукова посочи, че свободни легла в лечебното заведение има. Тя потвърди и, че почти всички в лечебното заведение са ваксинирани, но има болни медици – явно такива, които още не са ваксинирани.
Със сигурност се върнахме няколко месеца назад, това не беше неочаквано. Категорично болничните легла не свършват. Това заяви пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров.
По думите му, разликата сега е, че сред медиците го няма страхът от есента, преструктурирането вече става по ред, който е отработен. И подчерта, че никой няма право да бяга от извънредната ситуация и да не се съобразява със заповедта на здравния министър за разширение на капацитета за болнично лечение на коронавируса. Припомняме, че при предишни кризи стана ясно, че тази заповед на практика може да не се изпълнява от лечебни заведения, защото няма механизъм, който да ги задължи. Заради това бяха направени промени в Закона за бюджета на НЗОК за 2021 година – да се налагат глоби и да се спират договори с НЗОК при отказ да се изпълняват заповеди на министъра.
Маджаров каза и, че му е ясно, че когато някоя болест протича леко в 9 от 10 случая, е трудно да се възприеме строга дисциплина. Попитан обаче защо се тръгва от регионални мерки, а не като национални, лекарят отговори, че е явно, че не сме показали солидарност: "Всеки трябва се погрижи за себе си и по този начин – за обществото".
"Не може от една страна да казваш да не се събираме, а от друга страна да има отворени училища", категоричен беше Маджаров. За него, най-важното нещо, което трябва да се спазва, е да не се събират много хора на едно място.
Думите на Маджаров обаче сега са далеч по-умерени, отколкото в края на ноември, 2020 година: Председателят на Лекарския съюз де факто призова за бунт, ако не се приемат новите мерки
Ако продължим така, след всеки 1 случай да спираме ваксинационния процес, ще се ваксинираме 10 години, посочи Маджаров по отношение на ваксината на AstraZeneca. Той възприе логиката, че препаратът носи далеч повече ползи, отколкото вреди. Лекарят е категоричен, че решението за спиране на ваксината в много държави е заради обществения натиск, а не заради научна обосновка. Ако имаше нещо по отношение на тромбозата, щеше да има данни от клиничните проучвания – говорим за проучвания с по 30 000 – 40 000 души, обясни председателят на Българския лекарски съюз (БЛС).