Все повече български пациенти в напреднал стадий на рака пътуват в чужбина, за да търсят лечение след пандемията от COVID-19. Това показва проучване, проведено от Wiener Privatklinik (WPK), една от най-големите частни болници в Австрия.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.
Тревожни данни
През 2023 г. се наблюдава увеличение на пациентите с онкоболно заболяване на възраст под 40 години и на пациентите, диагностицирани с редки онкологични заболявания, включително рак на панкреаса. С повече от 50% от пациентите си от Източна Европа, от които над половината са румънски граждани. Нараства и броят на българите, както и на сърби, украинци и руснаци, пътуващи до Виена, за второ мнение, медицинска помощ или контролни прегледи след лечение.
ОЩЕ: Доклад: Колко здрави са българите и от какво умират най-често?
Страната ни е на едно от най-ниските нива на скрининг на рак в ЕС. Скрининговите изследвания за рак на гърдата са 35,5%, на дебелото черво - 3,6%, а на маточната шийка - 45,5%. Тези данни са далеч под средните стойности за ЕС, които през 2019 г. са съответно 65,9%, 33,4% и 59,9%.
Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ
От проучването става ясни и че у нас смъртността от ракови заболявания и предотвратима смъртност също е на доста високо ниво. Раковите заболявания са сред водещите причини за смъртност, като през 2021 г. те представляват 11,6 % от всички смъртни случаи, а предотвратимата смъртност в България е сред най-високите в ЕС - 529 на 100 000 души население, в сравнение със средното за ЕС ниво от 272.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според проучването липсата на навременна диагностика, заедно с предпочитането на алтернативни методи на лечение, са сред основните фактори за бързото нарастване на необходимостта от съвременно лечение в чужбина, като много от случаите на онкологични заболявания са до голяма степен лечими с традиционната медицина в по-ранни стадии.