Следващата пандемия може би чука на вратата, стана ясно от думите на вирусолога проф. Радостина Александрова време на отворена дискусия на тема "Глобалното предизвикателство COVID-19 - успешни практики и научени уроци" в рамките на програмата "Дейности в отговор на COVID-19 в България".
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
"Наистина тази пандемия беше предизвикателство за абсолютно всички нас. Вярваме, че целият свят се оказа неподготвен. Едно от нещата, които Световната здравна организация (СЗО) предупреждава, е, че може би следващата пандемия чука на вратата", каза тя. Според нея затваряме една глава от COVID-19, но не затваряме книгата. ОЩЕ: Директорът на БЧК: Град с големината на Габрово е загинал по време на пандемията
Проф. Александрова отбеляза, че има огромен брой вируси, които все още не познаваме. „Въпрос на време е някои от тези, които са в определени животински видове, да придобият промени – така, че да дойдат при нас“, коментира тя.
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Вирусологът разказа и за професята „ловци на вируси“, като уточни, че става въпрос за вирусолози, чиято цел е те да открият вирусите преди да са дошли при нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Тя обаче бе категорична, че ако вирусите си отидат, веднага след това си отиваме и всички ние. "8% от нашия геном всъщност са вируси", обясни проф. Александрова По думите ѝ благодарение на тези вируси се раждаме по начина, по който се раждаме. ОЩЕ: Вируси са причината да оцелеем и съществуваме