Че здравната ни система явно не е способна да се справи с COVID-19, отдавна изглежда очевидно. Разказът на Боряна Николова пред Нова телевизия дава още един коз в подкрепа на тази теза.
Николова разказва, че съпругът ѝ почнал да се влошава на 9-тия ден – при това болестта всъщност не е доказана с PCR тест, защото заради състоянието му не му е позволило да ходи да си прави тест, а РЗИ не са успели да пратят хора да го тестват.
Николова се възмути от това, че всъщност ти трябва PCR, за да влезеш в болница – и то след като намерили болнични легла. А след като се обадила на "Спешна помощ", те предупредили, че може да не дойде линейка. Чак вечерта лекарка от "Спешна помощ" успяла да говори с Николова и я посъветвала мъжът ѝ да остане вкъщи.
Оказа се и, че Николова дори е мислила дали да не ходи в друг град – до такова състояние са стигнали нещата. А тя също е с COVID-19
"8 месеца имахме, за да се подготвим за тази втора вълна. И се чудя какво правиха хората, които ни управляват. Попитайте ме как се чувствах, за да взема решението да откажа линейка. Благодаря на лекарката от "Спешна помощ” – а тя ми каза, че не трябва, защото не може да дойде да си изпълни дълга".
Припомняме, че с гръмки фанфари беше обявено, че личните лекари ще могат да дават направления за PCR. Новината беше съобщена на 7 октомври, сега вече е 30 октомври и такова нещо няма! За да стане това, трябвало да бъде подписан анекс към Националния рамков договор с Българския лекарски съюз (БЛС), само че това още не се е случило.
Actualno.com също получи сигнали, че ситуацията с тестовете така и не е решена. В много случаи който може, предпочита да си плати за PCR при съмнение, а не да търси пътеката личен лекар – специалист – тест.
До ден-днешен Инфекциозна болница в София приема пациенти с доказан COVID-19 и със съмнение за коронавирус, потвърди и д-р Трифон Вълков. А на въпрос дали трябва задължително PCR тест, отговорът беше, че "по принцип" при симптоми има хоспитализация. Имаме обаче леглови капацитет – не могат всички да дойдат, потвърди Вълков. 64 са леглата за доказана инфекция от коронавирус в лечебното заведение.
Според Вълков, категорично най-големият проблем е, че няма да има кой да лекува – база и оборудване има. А на въпрос дали е трябвало да бъдат открити специални коронавирус болници, д-р Вълков отговори – какви лекари е трябвало да се осигурят? Инфекционистите са малко – а другите лекари не са свикнали в детайли да работят като инфекционисти, посочи Вълков. "За момента Инфекциозна болница ще продължи да работи", увери той.
Лечението на всеки един пациент е индивидуално, подчерта д-р Вълков. А за "Ремдесивир" лекарят коментира, че в повечето случаи се прилага късно. Защото той действа на принципа на блокиране на ензим, чрез който вирусът се размножава. За да има добър ефект, прием трябва да се започне по-рано, каза Вълков. Според него, "Ремдесивир" трябва да се дава на първо място на хора, които имат тежки придружаващи заболявания.
Още: "Лек спад при заразените с коронавирус у нас, рекорден брой оздравели"