Сърцебиене, световъртеж, тревожно усещане. Това са само част от симптомите на паническите атаки, заяви психотерапевтът Анна Тодорова пред Нова телевизия. „Симптомите на паническата атака са подобни на симптомите на всичко страшно – на инфаркт, на натравяне, на коронавирус и други”, допълни тя.
Оказва се, че ситуацията с коронавируса и наложената социална изолация могат да обострят паническите атаки. „Със сигурност социалната изолация увеличава риска от това да се почувстваме самотни, да се почувстваме без контрол и безпомощни и разбира се това може физически да избие в тревожност или към паническа атака”, обясни Анна Тодорова.
Според експерти обаче COVID-19 не би могъл да се приеме като основен причинител на панически атаки. „Тези хора, които по принцип си имат висока тревожност, дълго време мозъкът им ще се занимава с коронавируса, но истината е, че не е самият коронавирус. Той е поредното нещо, за което тревожният мозък се хваща. Като цяло коронавирусът сам по себе си няма да има голям отзвук откъм тревожността на хората, а това, което е в момента е частен случай, който ще отшуми”, обясни психотерапевтът.
Междувременно психолозите съветват хората да променят отрицателните си нагласи спрямо паническите атаки. „Промяната на отношението може да ни даде много вътрешна сила и даже може да ни промени живота по начин, който е изключително здравословен за нас, да ни накара да станем емоционално независими от другите, да се освободим даже чрез механизма на паническата атака, който идва и ни кара да го направим”, смята Анна Тодорова.