УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ въвежда нов, напълно автоматизиран хемилуминесцентен имуноанализ с микрочастици (CMIA) за диагностика на коронавирус и проследяване на етапите, в които се развива заболяването. Той е с CE маркировка, което по световните стандарти означава най-високо ниво на надеждност, съобщиха от лечебното заведение.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
За разлика от използваните досега „бързи тестове“, новият метод осигурява най-висока чувствителност и специфичност. Освен че дава много по-точни резултати, благодарение на това, че е напълно автоматизиран, CMIA осигурява и много по-голяма производителност (180 броя теста за 1 час) и бързо администриране на пробите.
При CMIA вероятността за фалшивоположителни резултати е сведена до минимум, като същевременно, благодарение на високата си чувствителност, той е с много висока недеждност при откриването на наистина зарезени с вируса пациенти. Тестът дава надеждни резултати и до колко даден човек вече се е срещал с вируса и е изградил антитела към него.
„За „златен стандарт“ в диагностика на COVID-19 все пак се приема PCR изследването. Серологичната диагностика е допълнителна опция, която е полезна при проследяване на състоянието на пациентите и има епидемиологични цели“, обяснява д-р Ирена Иванова, началник на Централната клинична лаборатория в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
За пациентите, които се лекуват или постъпват на лечение в болницата, тестът ще е безплатен. Той ще замени „бързите тестове“, които в момента са задължителни в лечебното заведение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
„Бързите тестове имат своето предназначение като скриниращи средства и изпълниха ролята на прелюдия към въвеждането на по-надеждни и автоматизирани методи, както тези които към момента се въвеждат в Клинична лаборатория на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, допълва д-р Иванова.