Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените зад иРНК ваксините срещу Covid спечелиха Нобел за медицина

02 октомври 2023, 15:11 часа • 1894 прочитания

Нобеловата награда за физиология или медицина за 2023 г. бе присъдена на двама учени, разработили технологията, довела до създаването на иРНК ваксините срещу Covid-19. Професорите Каталин Карико и Дрю Вайсман си поделят приза.

Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо

Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас

Технологията им е била експериментална преди пандемията, но сега предпазва милиони хора по света от вируса. Същата иРНК технология се изследва и за противодействие на други заболявания, включително рак.

Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин

Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал

"Лауреатите допринесоха за безпрецедентния темп на разработване на ваксини по време на една от най-големите заплахи за човешкото здраве в днешно време", обяви Нобеловият комитет.

Още: Рязко покачване на заразените с COVID-19 в Гърция

Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система

Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК

иРНК ваксините

Ваксините обучават имунната система да разпознава и да се бори със заплахи като вируси или бактерии. Традиционната технология за ваксини се основава на мъртви или отслабени версии на оригиналния вирус или бактерия - или чрез използване на фрагменти от инфекциозния агент.

За разлика от тях, ваксините с рибонуклеинова киселина (иРНК) използват съвсем различен подход. По време на пандемията Covid ваксините на Moderna и Pfizer/BioNTech се основаваха именно на нея. Тези ваксини съдържат генетични инструкции за изграждане на протеин. Когато се инжектират в тялото, клетките ни започват да произвеждат голямо количество от вирусния протеин. Имунната система ги разпознава като чужди и ги атакува.

Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК

Още: Безплатни консултации с известен турски специалист по очни болести в София

Снимка: iStock

Голямата идея на технологията е, че може бързо да се разработи ваксина срещу почти всичко - стига да се знаят правилните генетични инструкции, които да се използват. Това я прави много по-бърза и по-гъвкава от традиционните подходи за разработване на ваксини.

Съществуват дори експериментални подходи, използващи технологията, които учат телата на пациентите как да се борят със собствените си ракови заболявания. Учените анализират тумора на пациента, търсят протеини, произвеждани от рака, които не се съдържат в здравата тъкан, и разработват ваксина, насочена към тях, която инжектират на пациента.

Още: Спад в броя на заразените с коронавирус у нас за денонощие

Лауреатите

Професор Карико и професор Вайсман се запознават в началото на 90-те години на миналия век, когато работят в Университета на Пенсилвания, САЩ. Двамата правят решаващите пробиви, които позволяват създаването на ваксини с иРНК.

Принципът е свързан с нормалната човешка биология. Ролята на РНК в нашия организъм е да преобразува инструкциите, които са заключени в генетичния ни код - или ДНК, в протеините, от които е изградено тялото ни.

Чрез усъвършенстване на технологията изследователите успяват да произведат големи количества от планирания протеин, без да предизвикват опасни нива на възпаление, които са наблюдавани при експерименти с животни. Това проправя пътя за разработване на технологията за ваксина, която да се използва при хора.

Каталин Карико сега е професор в Университета в Сегед, Унгария, а Дрю Вайсман все още работи като професор в Университета на Пенсилвания, пише BBC.

Още: Проф. Кантарджиев: Новите подварианти на COVID не са така смъртоносни, опасни и тежки, както преди три години

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес