При обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка поради разпространението на заразно заболяване (в България в момента е обявена такава), лекарите от първичната извънболнична помощ т.е. личните лекари ще могат да издават на пациентите си електронни направления за медико-диагностични изследвания с оглед установяване на заразеността от съответното заболяване. За това са съгласни и работодателите, и синдикатите като предложена законодателна промяна.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Направленията ще се издават без извършване на физикален преглед на пациента, но след провеждане на телефонна консултация за обсъждане на оплакванията на пациента и снемане на анамнеза.
Електронните направления и електронните предписания ще се издават и съхраняват чрез специализиран медицински и аптечен софтуер, с който разполагат лечебните заведения и аптеките, сключили договор с НЗОК, и няма да се изисква предоставянето им от пациентите при посещение на съответните лечебни заведения или аптека.
С промените се регламентира възможността да бъдат издавани електронни направления и рецепти. Промените се правят в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, приета с Постановление № 119 на Министерския съвет от 2006 г.
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика