Здравният министър проф. Николай Петров е разпоредил табели с указания за пациента да има окачени на всяко Спешно отделение, за да е информиран той дали е спешен или не.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Това каза министърът в кулоарите на парламента в отговор по повод скандалния случай с детето със счупената ръка, чията майка трябваше да плати 125 лв., защото по обясненията на лекарите от бургаската спешна помощ това не било спешно състояние.
Пациентите често са объркани кога да отидат в Спешното и кога при джипито или при заместващия го лекар.
"Затова съм разпоредил, както го направих във ВМА, да има на големи табла кой пациент е спешен. На спешните отделения съм дал указания. Разбира се, хората трябва да си знаят правата, като отиде там, да види - по тези критерии аз спешен пациент ли съм, да, спешен съм, влизам", коментира министър Петров.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
По думите му в тези указания за пациентите на входа на Спешното отделение трябва да е изброено какво получава спешният пациент като помощ и какво включва пакетът. Той даде пример също, че едно спешно състояние може да наложи дори направата на скенер на пациента, но за да е безплатно, той трябва да е приет в болницата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Конкретно за гипсирането, особено за деца, което някъде е безплатно, другаде не, министърът каза, че няма готовност да отговори, защото в момента се променя стандартът за спешната помощ. Той даде пример също, че едно спешно състояние може да наложи дори направата на скенер на пациента, но за да е безплатно, той трябва да е приет в болницата, предаде Канал 3.
Пред медиите Николай Петров анонсира още, че в скоро време ще има една добра новина, свързана с електронното здравеопазване, но не пожела предварително да издаде каква.
В рамките на парламентарния контрол здравният министър обяви, че няма лимит за дейностите по асистирана репродукция.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Сред промените и облекченията за двойките с такива проблеми проф. Петров изтъкна, че вече няма да се изисква мъжът и жената непременно да имат брак, а ще се позволява да получат своя шанс за дете и хора, които живеят на семейни начала. Въпросът бе зададен от депутата от ГЕРБ и син на кмета на Симитли Стефан Апостолов, който се похвали и от парламентарната трибуна, че всеки месец дарява на двойки с репродуктивни проблеми 50 на сто от заплатата си.