"Бог да прости починалия, може би да прости и на всички, които с действие или бездействие сме допринесли да се случи такова нещо." Така започна коментарът си по случая с починалите пациенти с COVID-19 на болничните стълби на УМБАЛ "Св. Георги" пред btv Стойчо Кацаров от Център защита правата на пациентите.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"В случая прокуратурата може да повдигне някому обвинение и наследниците на починалите да се присъединят като граждански ищци или да заведат отделен иск в защита на правата си, включително и за нехуманно отношение – има водени такива дела у нас. Това може би ще доведе някакво удовлетворение за потърсена отговорност и възмездие, но няма да реши проблема.", коментира в помощ на близките на починалите експертът.
"Aко това беше изолиран случай, на фона на всеобщ лесен достъп до медицински грижи в страната, причината трябваше да се търси в ръководството, в конкретния персонал. Но това не е изолиран случай. Има един общ симптом – няма легла. Ако напишем книга за борбата с COVID-19 можем да я озаглавим „Няма легла“. Това се превърна в някакъв девиз, на фона на данните на НЗОК за 60% свободни легла в момента в здравната система.", каза още той.
Ние имаме една шепа лекари, които са претоварени. Върху тях се стовари цялата грижа и отговорност за хората с COVID и в същото време имаме една по-голяма част, която по-скоро бездейства, отколкото е натоварена. Това е ситуацията при лекарите в момента. ...Здравният министър каза, че той не носи отговорност за случая, болницата също не сочи виновен. Третият субект са самите болни. Може да излезе, че те са виновни за ситуацията.", каза още Кацаров.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
"Няма да намерите решение на този фундаментален проблем с инструментите на етиката. Не може да накарате някого да си върши работата съвестно принудително", подчерта експертът."Но имаме системен проблем и, ако той не бъде решен, тези случаи ще продължат. Ако ние се задоволим да намерим някой и да го обвиним защо не е слязъл по стълбите, а не видим проблемът на цялата система – това ще се случва отново и отново. Както се случваше и досега. Такива случаи имаше в София и Бургас. Не е нужно да ги изброяваме, за да видим, че има такива случаи. Това са плодовете на грешни политики, водени години наред. Днес ги берем."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Аз виждам много ясно една зле управлявана по социалистически здравна система, не знам какво вижда или не вижда здравният министър. Знаете за лимитите на болниците, за здравната карта, за медицинските стандарти… на практика всичко в момента е лимитирано със забраната да се трансформира и да отговори на потребностите. Ние имаме нова ситуация – нараснала потребност от определен вид медицинска помощ и здравната система не може да я предостави, въпреки че има огромен свободен ресурс – 60% незаети легла. Има медици, как да няма. Не може да разкриеш легло, ако нямаш медици. Не можеш да получиш разрешение за дейност по закон, ако не си назначил на основен трудов договор медици. Не можеш да сключиш договор със Здравната каса, ако не представиш списък с имената на назначените. Това казва законът. Но няма да стане по този начин.", обясни Кацаров.
"Проблемът може да бъде решен, ако се реформира здравната система. Ако се развържат ръцете на лечебните заведения, така че да могат да отговорят на тези потребности", подчерта той. Вчера обаче здравният министър каза, че сега не е време за реформи, и той призна, че системата е виновна за ситуацията, посочвайки случаят от Пловдив като "върха на айсберга".