До декември Европейската агенция по лекарствата и държавите членки ще изготвят списък с критични лекарства за Европейския съюз. Предстои да бъде уточнено кои са препаратите, обект на дефицит. Това заяви европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду, която се срещна с министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков в рамките на работното си посещение у нас.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Фармацевтична реформа в общността
Стела Кириакиду и Христо Хинков са обсъдили общите приоритети за стабилен Европейски здравен съюз, предава БНР. На срещата Стела Кириакиду е представила един от неговите стълбове - предложението за фармацевтична реформа:
Още: "70% от лекарите не могат да работят": БЛС иска оставки заради липсата на лекарства
"Излизаме с това предложение с цел да се създаде единен пазар за лекарства в Европейския съюз, както и да гарантираме, че за европейските граждани има ефективни и безопасни лекарства, а така също и да гарантираме, че всички пациенти и граждани, без значение къде живеят в ЕС, имат достъп до безопасни, ефективни и иновативни лекарства едновременно", каза еврокомисар Стела Кириакиду.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Обмен на лекарства между страните
Още: Бивш здравен министър пита кои институции са проспали недостига на лекарства
Тя посочи, че в началото на следващата година ще бъде създаден европейски механизъм на солидарност. Той ще бъде на доброволни начала, като държавите членки ще могат да обменят и преразпределят лекарства при недостиг. Едновременно с това се работи и с производителите, за да ес уточни къде се появяват дефицити и какви са причините затова. На въпрос свързан със забраната за износ на лекарства Стела Кириакиду отговори:
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
"При условията на единен пазар не одобряваме забрана за износ на лекарства, тъй като това затруднява достъпа до лекарства на други държави членки", коментира Стела Кириакиду.
Още: Забраниха износа на инсулини и антибиотици за системна употреба от деца
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Министър Хинков допълни:
"Забраната за износ на лекарства не е най-доброто решение и това е временно решение за възможно най-кратък срок. България ще се присъедини към този механизъм за обмяна на лекарства".