Нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане, предвиждат държавата да заплаща извън здравното осигуряване скрининг на новородените у нас за три вродени заболявания - муковисцидоза, спинална мускулна атрофия и тежки имунни дефицити, предава БНР.
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
Какви са вродените заболявания, за които ще изследват бебетата?
Очаква се новите изследвания да се правят на всички бебета от началото на 2025 година. Към момента новородените се изследват за три заболявания, с цел ранно откриване и по-ефективно лечение на съответната болест. Предлага се добавянето на изследвания за още три – муковисцидоза, която води до затруднено дишане и уязвимост към инфекции, спинална мускулна атрофия – заболяване, което без лечение води до смърт в детска възраст, и тежки имунни дефицити – дефекти в развитието на Т лимфоцитите, които създават риск от фатални за живота инфекции.
Още: Скрининг на очните заболявания при децата стартира в Бургас
Къде ще се извършва скрининг?
За скрининг на трите заболявания се предлага изследване чрез кръвна проба, която ще бъде изпращана в университетската болница "Майчин дом" или в педиатричната болница "Проф. Иван Митев". Предвижда се до края на 2025 година да бъде създаден национален център за неонатален скрининг, в който да се извършват всички тези изследвания.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Целта на предложените промени е повече деца с вродени редки заболявания да бъдат диагностицирани в ранен етап и с навременно лечение да се намалят усложненията от болестта.
Още: Д-р Маджаров: Трябва да има скрининг при постъпване на пациентите в болница
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите