"Вероятно сте разбрали, че има подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу решението за обявяване на обществената поръчка за доставка на хеликоптер (HEMS) под наем и т.н. Всичко това е абсолютно умишлено, целенасочено, тенденциозно, манипулативно с цел саботаж и да не бъде доставен този така необходим хеликоптер, който трябва да спасява човешки животи и да продължаваме да бъдем единствената държава в ЕС без HEMS". Това написа в профила си Георги Гвоздейков – управител на държавната фирма "Хели Мед Сървиз" ЕАД.
Според него обществото ни е докарано до такава степен на "безхаберие, злоба и омраза, че на никой не му пука за това".
Законът за обществените поръчки позволява да бъде подадена жалба от всяко заинтересовано лице, а "Заинтересовано лице" е всяко лице, което има или е имало интерес от получаването на определена обществена поръчка и на което е нанесена или може да бъде нанесена вреда от твърдяното нарушение.
Интересно е какво се случи и #КОЙ подаде жалбата срещу решението за откриване на обществената поръчка в КЗК.
И следват странностите.
Първо, жалбата е подадена от фирма "Уилинк" ЕООД, която не извършва дейност. Тоест, тя е неправоимаща да спира поръчка. Тя не е заинтересовано лице, защото не упражнява каквато и да било дейност, камо ли предоставяне на лизинг на и/или опериране с поне едно въздухоплавателно средство осигурено с медицинско оборудване. Тя е неправоимаща да участва в поръчка не само като тази, а изобщо. Тя има съвсем различна дейност от предмета на поръчката, но въпреки всичко това КЗК образува производство по жалбата й.
Справка в Търговския регистър сочи, че подателят на жалбата "Уилинк" е собственост трима французи (Дидие Мулен, Венсен Тебо и Франсоа Букийон) и 40-годишна българка (Александра Талева-Льомоан), омъжена за французин, като тя притежава 90% от капитала.
Създадена е през 2013 от Стив Емануел Жулиен Льомоан с дейност отдаване на аудио-визуална техника под наем, техническо обезпечение на семинари и други събития, търговия със стоки и услуги, търговско представителство, посредничество.
За последно през 2017 г. "Уилинк" е имала оборот от 25 000 лева, в следващата година той е едва 2 хиляди лева. През 2019-та отчита само загуба от 1000 лева, без никакви приходи. За 2020-та управата на дружеството е подало декларация пред Търговския регистър, че не е извършвало дейност. След това вече годишни финансови отчети не са подавани.
До май месец 2016 г. е имало социално осигурен във фирмата само един човек, от тогава насам - нито един. Със здравна осигуровка няма осигурен служител откак съществува, сочат публичните данни.
И сега вторият, още по-странен факт.
Процедурата за хеликоптер на лизинг е открита на 16-ти декември м.г. Срокът за обжалване изтича 10 дни след 14-дневния срок, в който възложителят има право да прави корекции в документите. Тоест, на 9-ти януари т.г.
Жалбата на "Уилинк" е подадена два дни по-късно - на 11-ти януари. И вместо да я отхвърли дори само на това основание, КЗК образува производство по нея.
Без да адвокатстваме на Георги Гвоздейков, той е прав – тази поръчка се саботира.
Имаше достатъчно силни аргументи да се постанови отказ за образуване на производство по тази жалба, за да не се спира поръчката.
Справка в Централната автоматизирана система сочи, че от "Хели Мед Сървиз" даже са отворили офертите на двамата кандидати. А това се е случило именно заради изтеклия срок за обжалването.
Actualno.com многократно алармира за този проблем със Закона за обществените поръчки, който позволява всеки да се нарече "заинтересовано лице". Вижте тук: