Тече проверка в УМБАЛ "Александровска" за договорите за външни услуги в периода 2014-2020 г. Това каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова в отговор на депутата от ИТН Ивайло Христов за договорите на Университетска многопрофилна болница за активно лечение "Александровска" за периода 2014 - 2020 г. Министърът заяви, че проверката е разпоредена от нея и я извършва звено "Вътрешен одит".
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"УМБАЛ "Александровска" ЕАД град София е еднолично акционерно дружество, от което държавата притежава 100 % от капитала. Правата се упражняват от министъра на здравеопазването. Същото се явява държавно лечебно заведение", каза още Сербезова. По думите й като такова се управлява и представлява от ръководните си органи - Съвет на директорите и изпълнителен директор. Министърът заяви, че оперативното управление се осъществява от Съвет на директорите, в чиито правомощия е сключването на договорите, необходими за функционирането на лечебното заведение.
"По повод на вашето запитване изискахме допълнителна информация, от която е видно следното. Настоящото ръководство на УМБАЛ потвърждава достоверността на изнесените от вас данни относно извършени разходи за договори за външни услуги - юридически, медийни и други. При направената справка е установено, че за периода от 2014 -2020 са сключени общо 15 договора за юридически услуги и 19 за медийни услуги.
От дружеството е представена информация за заетия административен персонал с аналитични функции, от която е видно, че за същия период лечебното заведение е разполагало със служители, заемащо посочените длъжности за периода 2014-2020. В този период е имало юристи 4 заети длъжности, като без промяна на периода през 2014-2020 г. на броя. Аналитични специалисти от 24 заети длъжности през 2014 г. - тук има промяна те намаляват до 18 през 2020 г. Експерт "Връзки с обществеността" е имало една заета длъжност в периода 2014-2019 и 2 през 2020 г.", каза още Асена Сербезова.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Ивайло Христов от ИТН заяви, че Александровска болница не е единствена. "Няма никой, който да стопира целия този процес на ограбване на колегите ни и ограбване на пациентите. Аз без повече да вземам отношение настоявам по най-бързия начин да се направи един анализ на всички такива лечебни заведения и всички подобни директори да бъдат отстранени по най-бързия начин", заяви още депутатът от ИТН.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
От своя страна министърът на здравеопазването Асен Сербезова отчете, че такъв анализ е започнал.