Вече има регулярност в разпределението на ваксини срещу коронавирус, но много често се променят дати за доставки. Това заяви ръководителят на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
По думите му, до края на февруари очакваме 240 000 дози от всички разрешени към момента ваксини срещу коронавирус, а по предварителни данни от производителите до края на март може да дойдат още 500 000.
Може да закупим над 18 000 000 дози от общо 7 производители на ваксини, уточни Кирилов пред БНТ. Не можем да получим цялото количество наведнъж, посочи Кирилов. Но на въпрос ще употребим ли всички ваксини, той уверено заяви, че нагласите се променят и било роля на медиите да създадат една обективна информационна кампания.
Колко точно струват тези ваксини – отговор няма, защото информацията е конфиденциална, но сме заделили 300 000 000 лева.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Подготвяме кратък сравнителен обзор за всички ваксини – за медиците, които ще ги поставят, каза още Кирилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Към този момент може да кажем, че всички разрешени за употреба ваксини срещу COVID-19 изграждат имунитет за поне 8 месеца. Но наблюденията в клинични изпитания ще продължат 2 години, каза Кирилов. Той беше категоричен и, че както РНК ваксините на Pfizer и Moderna, така и аденовирусната на AstraZeneca предпазват на 100% от тежко протичане на COVID-19. Общоприетият лимит на ефикасност (т.е. да те предпази от зараза) е 50%, а няма одобрена ваксина срещу коронавирус под този процент, каза още Кирилов.
Попитан как се реши от коя ваксина какво количество да бъде поръчано – защото в България изглежда ще има най-много от оксфордската ваксина (на AstraZeneca), Кирилов обясни, че всичко почнало през юни и нямало никаква информация. Първият договор беше сключен на ниво ЕК и тогава данните бяха, че най-бързо и най-много ще може да бъде доставена през първото тримесечие именно тази ваксина, посочи Кирилов и добави мантрата, че сме се съобразявали с Европейската комисия.
Все още няма категорично решение на институциите на ЕС за т.нар. ваксинационен паспорт. В България има сертификат след поставяне на втора доза.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Не може някой да си купи ваксина например от Сърбия, която няма разрешение в ЕС, да му бъде поставена в България – нарушение на закона ще е.
Още: Ваксините срещу коронавируса – поглед зад кулисите на преговорите за ЕС