Убеден съм, че българите трябва да имат надежден достъп до лекарства, особено в условията на пандемия. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата му с представители на съсловната организация на фармацевтите у нас.
Вчера стана ясно, че Българският фармацевтичен съюз е завел колективен иск срещу Народното събрание и Министерски съвет заради дискриминационно отношение към тях от държавата по времето на пандемията. На срещата присъстват вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев, както и представители на здравното министерство. Фармацевтите предупреждават още, че договорът с НЗОК на аптеките изтича в края на октомври, нов все още не е подписан, а това поставя в риск реимбурсирането на продуктите за домашно лечение.
По думите на Радев трябва да се търсят законови и нормативни решения, които според възможностите на държавата, да дадат отговор на поставените проблеми
„Ценя високо приноса на всеки медицински специалист“, каза той и добави, че изложените от фармацевтите проблеми изискват диалог.
„Като президент не се меся в работата на Министерски съвет, още по- малко на НЗОК“, заяви Радев. Той подчерта, че е въпрос на диалог дали и как е възможно да се окаже помощ на фармацевтите.
Президентът поздрави служебния здравен министър за работата му по Плана за възстановяване и устойчивост, защото щели да се изградят 390 амбулатории за доболнична помощ в малки отдалечени населени места. По думите му това означавало, че населението ще разполага с медицински специалисти.
„За мен това е огромна крачка напред“, каза Радев. Според него липсващия елемент бил към тези амбулатроии да се интегрират и съответно снабдяване с фармацевтични продукти.
Здравният министър Стой Кацаров каза, че повишаванията на заплащанията на фармацевтите били решими въпроси, защото мащаба на исканите суми бил по силите на здравната система.
Вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев пък заяви, че важното е достойното заплащане на фармацевтите и осигуряването на фармацевтичната грижа на населението. По думите му е недопустимо да има населени места където тази грижа да липсва и хората да не мога да се възползват.