Първият хеликоптер, който пристигна у нас, трябваше вече да е летяща линейка. Оказва се, обаче, че ще има забавяне. Един месец се оказа твърде кратък срок за лицензирането на първия хеликоптер за въздушно спасяване у нас.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.
Какви са причините?
В позиция от транспортното министерство обясниха това с по-късното пристигане на въздушната линейка. Здравният министър обаче посочи друга причина - техническа. "Има някои допълнителни технически проблеми, които се откриват в хеликоптера, който сега дойде в България. Дребни неща са, но той трябва да бъде напълно годен”, заяви Хинков.
ОЩЕ: Първият ни хеликоптер за спешна помощ е тук: Кого ще спасява? (ВИДЕО)
За технически проблем загатна и транспортният министър. "Това е приемно-предавателен протокол, при който са констатирани недостатъци, които естествено, че са отстранени към момента", заяви министър Гвоздейков.
Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ
Така към днешна дата хеликоптерът има българска регистрация, но очаква да бъде потвърдена летателната му годност – в срок до седмица. След получаването на лиценз, всеки от шестимата пилоти трябва да премине обучение от още 10 летателни часа в българското небе – което изтегля срока за спасителните акции по въздух за края на март.
Има ли медицински екипи?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„От нас се иска да е осигурен медицински екип, да е осигурена базата с всичко необходимо за връзката на медицинския екип. Ние сме готови с това”, заяви д-р Георги Деянов, директор на Центъра за спешна медицинска помощ по въздух, пред Нова телевизия.
Когато всички процедури бъдат завършени, именно Центърът за спешна помощ по въздух ще е точката на координация на действие при всяка потенциална акция в бъдеще.
ОЩЕ: Въздушната спешна помощ - в стандарта по Спешна медицина
Още: Нов случай на маймунска шарка в София
„Сигналът идва в 112, оттам най-близкото ЦСМП изпраща екип, този екип преценява какво е състоянието на пострадалите, къде е най-близката болница, дали тя може да осигури адекватното лечение на пострадалия пациент и ако е на по-далечно разстояние и не може – се свързват веднага с нас”, разясни д-р Георги Деянов.
„Тук имаме четирима диспечери, които ще извършват връзката с авиационния оператор, с болницата”, заяви д-р Диян Ганев, ръководител на Координационна централа към ЦСМПВ.
Този екшън план ще се задейства, ако транспортирането на пострадалия до най-близката болница ще отнеме повече от 30 минути, или когато състоянието му изисква по-високо ниво на медицинска грижа, спрямо наличното наблизо. Както и в случай на масови инциденти.
„Въздушният оператор преценява дали метеорологичните условия позволяват да излети хеликоптерът и ако всичко е наред, той излита с екипа, На теория го знаем – чакаме практиката, за да видим дали наистина така ще стане”, каза д-р Георги Деянов.
В очакване спешната помощ по въздух да заработят над 100 лекари и медицински сестри.