Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване показа колко хора биха се включили в масова ваксинация в България

22 януари 2021, 07:14 часа • 2774 прочитания

COVID-19 породи безпрецедентна здравна криза, която се превърна в икономическа и създаде редица промени както в ежедневните дейности на бизнеса, начина му на работа и доведе до преустановяване на дейността за част от компаниите. БТПП проведе експресно анкетно проучване сред фирмите във връзка с мнението на мениджърите за интереса от ваксиниране сред служителите им. В допитването взеха участие над 120 фирми и браншови организации.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Резултатите показват, че интерес има, като, разбира се, това е личен избор на всеки един. 34% от ръководителите в компаниите посочват, че има интерес от страна на техните служители към ваксиниране, а според 22% няма. Най-голям дял - 50% - посочват, че това е индивидуално и не могат да дадат мнение по въпроса.

Немалка част от респондентите посочват, че ще изчакат и биха предприели стъпка към ваксинация, когато имат възможност за избор на производител, богата информация за ефекта от ваксината или при евентуален нов пик в заболeваемостта. Бизнесът посочва, че според неговите наблюдения 33% от служителите биха се ваксинирали или това са 1/3 от тях.

Ефектите, които се очакват във връзка с ваксинацията от компаниите са в двете крайности – според 42% ще се благоприятства връщане към нормален режим на работа и живот, а според 47% нищо няма да се промени. За работодателите ваксинацията ще създаде и частична предвидимост за отсъствията от работа. Едва 7% от фирмите виждат възможност за подобряване на логистиката и увеличаване на интереса за сътрудничество с тяхната компания като ефект от ваксинацията. Според работодателите един от най-важните ефекти от ваксинирането е запазване здравето и живота на човешкия капитал.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

Повече от половината от фирмите не одобряват евентуалното задължително ваксиниране при пътуване в чужбина. Това смятат 52% от анкетираните в проучването, спрямо 28 % , които го намират за наложително. Основните аргументи за негативния отговор относно задължително ваксиниране е, че дори и ваксиниран човек може да бъде приносител, ефекта от ваксинацията трае определено време и ще създаде въпросителни за необходимостта от ваксиниране през определено време, за да можем да пътуваме, както ще доведе и до отлив на клиентите за някои фирми, в това число най-голям ще бъде ефекта в туристическия сектор. Очевидно бизнеса не одобрява задължителна ваксинация при пътуване в чужбина и такава трябва да бъде позицията на държавните органи.

Още: Предупреждение от Европейския съвет за затваряне на граници заради коронавируса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес