С подписването на анекса към Националния рамков договор (НРД) за медицинските дейности смятаме, че промяната на здравната система е в ход. Това каза здравният министър проф. Асена Сербезова, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
През 2022 г. ще се влеят 604 млн. повече средства в полза на пациентите и на медицинските специалисти, които се грижат за тях, каза министърът.
По думите ѝ постигнатите приоритети в НРД 2022 с подписания анекс са следните: профилактика и превенция, електронно здравеопазване, детско и майчино здравеопазване, увеличение на заплатите на медицинските специалисти и балансиране на неравенството в доходите. ефективност, прозрачност и контрол на медицинската дейност.
„Ранната диагностика, чрез редовни прегледи, е предпоставка за навременно откриване и превенция на животозастрашаващи заболявания. Ето защо някои мерки в тази сфера включват по-висока и обхватна профилактика за пациентите с рекордно увеличение на финансирането на извънболничната помощ с 31%. Елиминиране на хроничния недостиг на направления, като се увеличава броят и видът на изследванията в полза на пациента със 77% с цел превенция, ранна диагностика, намалена хоспитализация и понижаване на нивото предотвратена смъртност”, каза министърът. Тя посочи, че се разширяват дейностите, включени в профилактичните прегледи.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Въвежда се и нова клинична пътека „Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID-19”, за да се адресират последствията от COVID-19 в резултат на преболедуването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Повишаване с 38% средно доходите на общопрактикуващите лекари и специалисти, което по думите на министъра, е предпоставка за привличане на млади специалисти, на повече медицински специалисти и да се подобри възрастовата структура в сектора.
„Заплащането от НЗОК на личен лекар за извършен профилактичен преглед се повишава с 40%, на специалист за първичен преглед с 39%. Повишава се и заплащането на процедури за физиотерапия и рехабилитация и средно с 35% с покачва и заплащането за извършен преглед за диспансерно наблюдение на хронично болни пациенти“, посочи министърът.
По отношение на приоритета детско и майчино здравеопазване, Сербезова каза, че се покачва заплащането от страна на НЗОК за грижите за новородено, като това покачване е около 35%. За профилактичните прегледи на децата е предвидено увеличение с 55%, за профилактични прегледи по програма "майчино здравеопазване" - 42%.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот