Когато здравната система е в криза, отношенията пациент - лекар са в кризисна обстановка, често между пациента и лекаря се изграждат добри отношения. Пациентът вярва в лекаря, но започва да не вярва в системата. Това каза ендокринният хирург проф. Румен Пандев в студиото на “Панорама” по БНТ.
“Когато една здравна система е в криза, тя естествено произвежда лоша медицинска услуга. Болниците не са предприятия за спагети, те произвеждат здравни услуги. Кризата води до лошо качество на услугата, лошото качество на здравната услуга означава повече усложнения, по-висока смъртност”, обясни той.
По думите му здравната услуга трябва да е желана от болния, да е евтина за обществото и да ефективна за болницата. Когато системата е в пандемия, обаче, е много трудно да се правят реформи.
“Хем трябва да поддържаме социална система, която от една страна се опира на търговски дружества, от друга страна - има огромна неефективна здравна администрация, имаме хронична липса на квалифициран медицински персонал и неадекватно финансиране на здравния продукт. Всичко това води до този резултат”, заяви той.