„Не напълно сме изпратили COVID-19. В Китай има висока смъртност и висока заболеваемост и сериозно заети болници и интензивни отделения… За коронавирус се знаеше далеч преди пандемията, че е с пандемичен капацитет. Новото бе бързото разпространение, за което помогна човечеството”. Това зависи вирусологът проф. Радка Аргирова пред NOVA NEWS.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
„Няма нов вирус, за който да „ни чака зад ъгъла”, няма данни. Нека видим как ще премине грипа, надявам се, че ще бъде по-ниска вълната, отколкото сме свикнали. Трябва да се погледне по-сериозно на цялата профилактика. Смъртността, която би била предотвратима чрез профилактика, при нас е с високо ниво”, каза проф. Аргирова.
„Трябва да повишим ролята на доболничната помощ, профилактиката, комуникацията. Имаме и лекари, които са против ваксините. Трябва да се обърне внимание на начина на поднасяне на научните данни”, смята тя.
Вирусулогът изтъкна, че за доболничната помощ отиват само около ¼ от парите за здравеопазване. В”ъпреки двойното завишение на парите за здравеопазване, малко отиват за профилактика”, каза проф. Аргирова.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
„В началото на 2022 г. преминахме към децентрализирано управление на пандемията. Можем да налагаме мерки районирано, за да не бъдат тормозени всички хора едновременно. Наблюдаваме измененията на седмична база. Загубихме много хора, данните са недвусмислени, че ваксинираните могат да заболеят, но преминаха по-леко през това заболяване”, обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Според нея вирус винаги може да мутира и да се върне обратно. „Това, в което сме в момента – очакваме леко повишение на заболеваемостта до края на януари, в средата на февруари е очакваният грипен пик. У нас има изолиран грипен вирус”, каза медикът.
Относно останалите заболявания, проф. Аргирова обясни, че маймунската вариола не ни е засегнала. „До 6 случая не е засягане. Варицела, морбили и т.н. – във всички ваксинопредотвратими заболявания, в които има сериозни ваксини, има намаляване на ваксиналното покрити. Отиваме към разделна линия, под която, ако спаднем, може да очакваме такива заболявания, а не сме свикнали. Странно е в днешно време да се стига до тях”, каза тя.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена