Бихме искали броят на заразените да спадне поне на 500 на 100 000, сега те са 1000 на 100 000, каза проф. Радка Аргирова, здравен съветник на министър-председателя. Всяка следваща стъпка от плана за облекчаване на ковид мерките ще се предприема, когато има добър резултат. Мерките при другите страни са при много по-висок процент на имунизация, уточни тя.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Според нея продължава тенденцията да намалява броят на заразените, но смъртността да остава висока.
Решението за разхлабване на мерките не е е свързано с протестите на "Възраждане". При тези цифри не можем да махнем веднага зеления сертификат. До 20 март, когато документът ще отпадне, трябва да има поне още 10 процента ваксинирани към досегашните 30% и да се намали броят на заетите интензивни легла. Ако трябва, ще отложим отпадането на зеления сертификат, каза проф. Аргирова пред bTV.
„Всички заедно посъветвахме премиера Кирил Петков за плана за отпадане на мерките след много сериозно наблюдение и анализ на всички данни. Тенденцията за намаляване на броя на заразените е на лице. Всяка следваща стъпка ще се взима тогава, когато предната е дала резултат“, каза Аргирова.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
На въпрос как протича работата на работната група за мерките срещу COVID-19 Аргирова коментира, че първата среща е била провалена, а на втората са присъствали едва двама от 7 души, представители на партия „Възраждане“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
„Те искат отмяна на зеления сертификат, но това са хора, които никога не са виждали болен. Те са в кабинети, не са виждали какво става със здравната система в тези месеци“, каза Аргирова.
По думите ѝ няма политически натиск за отпадане на мерките. „Когато завърши заседанието ни, представителите на „Възраждане“ казаха, че все пак трябва да организираме ваксинационната кампания, след като им показахме данните за ваксините. Знаем какви са исканията им, но видяхме добре, че при тези цифри и тенденции не можем веднага да махнем зеления сертификат и затова се решихме на този многостъпков модел с изричното утвърждаване, че трябва да се прави анализ на всяка стъпка“, каза Аргирова.
Тя допълни, че вече е започнала важна комуникационна стратегия сред личните лекари, която цели да премахне дезинформацията и фалшивите новини за ваксините.
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
„Трябва още поне 10% от хората да се ваксинират и да се продължи намаляването на заетостта на интензивните легла“, каза Аргирова.
Относно приравняването на антигенния тест към PCR тестването за получаване на зелен сертификат в ЕС, Аргирова коментира, че приравняването на двата метода у нас е станало още преди година. „Ние бяхме третата страна в света, която направи това“, припомни тя.
„Чакаме крайните цифри и решения от СЗО, от които ще разберем дали на територията на ЕС ще се признават сертификатите за антитела“, каза още Аргирова.