Текат клинични проучвания за произвеждане на лекарство срещу COVID-19. Ако клиничните проучвания излезнат благоприятни, вероятно ще имаме резултат в края на 2021 г.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
Това заяви в ефира на предаването "Тази сутрин" по bTV председателят на Българското научно дружество по фармация, проф. Георги Момеков.
По думите му търсят се чудодейни свойства в противовирусните средства, но техния тейминг на употреба е много къс - трябва да се използват веднага след проява на симптоматиката. Проф. Момеков уточни, че няма информация дали в България се използват моноклонални антитела, които блокират spike протеина на коронавируса.
Имаше много лекарства, които бяха изследвани и хаотичното хвърляне към тях беше оправдано миналата година. При хидроксихлорокина вече имаше проблеми по отношение на безопасността - това лекарство не стои на масата много отдавна, стана ясно още от думите на проф. Момеков. Той посочи, че при хоспитализирания пациент много често се дават кортикостероиди, като се включват и широкоспектърни антибиотици, а при някои пациенти влиза в употреба и ремдисивир.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
Проф. Момеков отбеляза, че му е трудно да каже кога ще постигнем колективен имунитет, тъй като има хора, които преболедуват вируса, но не влизат в никакъв регистър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Темата продължава и в тези материали.