Твърде е вероятно този случай да остане без други заразени, свързани с него. Пациентът се е самокарантинирал. Той се разболява от среща с друг чужденец, но не на местна почва. Така проф. Ива Христова, изпълняващ длъжността директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) коментира първия случай на индийски вариант у нас пред БНТ.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
И британският, и индийският вариант на вируса са еднакво сериозни. Индийският вариант се предава до 60% по-лесно и той набира сила, каза още тя.
"Ваксините са нашето най-мощно оръжие. Нямаме друга надежда", категорична бе проф. Христова и допълни: "Ваксината на Пфайзер е ефективна с 95% срещу британския и 88% срещу индийския вариант". "АстраЗенека" дава с около 5-10% по-ниска ефективност, допълни изпълняващият длъжността шеф на НЦЗПБ.
Опасността не е преминала, тя е навсякъде около нас, припомни проф. Ива Христова.
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
"Антиваксърското движение видя, че няма нищо страшно от имунизацията, но преминаха на темата за ефективността на ваксината", разкри професорът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
"Пренасянето на вируса, след ваксина, е толкова малко, че напрактика няма опасност", коментира проф. Христова и допълни, че маските могат да паднат при ваксинираните българи.
Прочетете още по темата: Първи случай на индийския вариант на COVID-19 у нас