По всяка вероятност до края на годината ще имаме лекарство срещу COVID-19, вече имаме препоръка от ЕМА за използване на някои моноклонални антитела самостоятелно или в комбинация, работи се върху някои антивирусни препарати, които също да се използват специфично, някои лекарства, които до момента са разрешени за други заболявания, също се проучват и има данни, че повлияват коронавируса. Това заяви проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
„Тези лекарства няма да се продават в аптеките, те ще се прилагат само в болнични условия, те ще влязат в съответните протоколи, трябва да бъдат доставени в държавите-членки и чак тогава да бъдат налични“, добави той. Според проф. Гетов в някакъв следващ етап ваксините ще станат задължителни.
„На фона на данните, че България е на първо място по смъртност от COVID-19 в ЕС, мисля, че мерките са разумни и навременни. По-строгите мерки зависят от всички нас и така, както вървим, ще има и такива“, смята той. По думите му хората, които са ваксинирана януари-февруари, могат да бъдат спокойни, защото ваксините срещу COVID-19, които са одобрени на територията на ЕС, работят. Те противодействат и срещу „Делта“ варианта с малко по-ниска степен на ефикасност. „Можем да бъдем спокойни, не е необходимо всяка седмица да си тестваме наличието на антителата“, каза още проф. Гетов.