Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Илко Гетов: COVID ваксини за деца над 5 години от пролетта

27 септември 2021, 01:02 часа • 3357 прочитания

В началото на 2022 година се очаква да започне ваксинирането на деца над 5-годишна възраст срещу COVID-19. Това заяви за „Монитор“ представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

„Близо сме до този момент от развитието на ваксините“, коментира фармацевтът. Той обясни, че вече излязоха положителни данни и резултати за ваксината на Pfizer от от клинични изпитвания при деца от 5 до 11 години. При тях ще се прилага една трета от поставяната доза за възрастните. При възрастните се прилага 0,3 микролитра, а при децата количеството ще бъде 0,1 микролитра, обясни още представителят ни в евроагенцията по лекарствата.

Той обясни, че от Pfizer първо трябва да подадат заявление за разширяване на употребата на ваксината и при тази възрастова група - децата. „Предполагам, че реално приложението ще стане факт в началото на 2022 година“, каза проф. Гетов. Той уточни, че самото разрешаване и даването на положително становище от Европейската агенция отнема технологично време.

"Трябва и лекарите да бъдат запознати, трябва да се преведат всички документи, да има стандартен подход, да се изработи информирано съгласие. Всичко това отнема време, но мисля, че през първото тримесечие на следващата година ще има ваксина срещу COVID-19 и за по-малките деца", смята специалистът.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Проф. Гетов обясни, че за лекарствената евроагенция предстои да разгледа приложението за третата доза. "Обсъжда се на кои групи хора да се поставя, в какъв момент след завършването на пълния ваксинационен курс с две дози“, обясни представителят ни в ЕМА. Той поясни, че в това отношение в различните държави има различен подход. При едни е за трансплантирани, имунокомпрометирани, ХИВ позитивни, при други е за възрастни хора с намалена имунна система, трети препоръчват за онкоболните.

"Към момента категорично не се върви към решение да се прилага третата доза масово за всички", каза проф. Гетов. Предстои да се обсъди и реши финално как ще бъде разрешено, препоръчано и записано в продуктовата информация прилагането на третата доза. По думите му важното е, че отново отделните страни ще могат да взимат свои решения за прилагането на третата доза. Така например страната ни реши през изминалата седмица да прилага трета бустерна доза за лица с намален имунитет, възрастни хора над 65 години, медицински лица и хора, работещи в домове. Препоръката на експертния съвет по имунопрофилактика е тя да се прилага поне 6 месеца след завършване на имунизационния цикъл. Решението е да се прилага като бустерна доза Pfizer, защото тази компания е най-напреднала в изследвания в тази насока.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес