Настанените в старчески домове хора са рискови. На такива места трябва да има ранно откриване на заразата - над 15 000 души в домове са тествани в България. Има забавяне в откриването на заразата в дома за възрастни хора във Варна.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Това заяви в сутрешния блок на bTV проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"Завишената смъртност у нас показва, че коронавируса не е никак лек. Умират и хора без придружаващи заболявания. Вирусът сам по себе си е достатъчно тежък. Тромбозата на коронавируса засяга не само белите дробове. Голяма част от хората го изкарват леко, но има потенциал за тежки симптоми", каза още тя.
"Младите хора са застрашени от коронавирус заради свъхреактивната им имунна система. Това значи, че организмът се бори прекалено с вируса, което води до фатален край. Младостта не е застраховка от смърт от COVID-19", обясни проф. Христова.
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
"Хората не искат да чуят и да разберат, че вирусът се предава от човек на човек при контакт под 2 метра, без дезинфекция и маски", посочи още зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
"Грипът и коронавирусът имат различна клинична картина. Лекарите вече имат опит с COVID-19, но ни очакват трудни месеци", завърши проф. Ива Христова.