Ние говорим малко за нероден Петко – така фармакологът проф. Георги Момеков коментира темата с ваксините. Гаранция за нищо няма, посочи професорът, но след като обясни, че е нещо грандиозно да направиш проучване върху 44 000 души за ефекта от една ваксина – тази на Pfizer/BioNTech. „Докато дойде ваксината у нас, ще имаме постмаркетингов ефект от ваксинирането на големите нации”, добави професорът.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
"Нещата, които бих нарекъл мой избор, не са додрапали до фаза 3. Бих искал да си сложа ваксина от компания, която я прави по конвенционалния начин – т.е. на база белтъчен антиген (бел. ред. – т.е. пептидна ваксина)", обясни Момеков пред Нова телевизия. Той посочи, че е нормално да има колебания, след като Европейската агенция по лекарствата още не е одобрила ваксината на Pfizer/BioNTech, която е РНК. Третият вид ваксини са т.нар. векторни – на база аденовирус, каквато е Оксфордската ваксина (на AstraZeneca), както и руската "Спутник V".
"Ваксината на този етап е единственият метод, който ще угаси този пожар", убеден е Момеков.
Иначе е ясно, че ваксинация ще се прави със записан час. Първата фаза – ваксинация само за медици.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Азитромицин" няма ефект върху влезли в болница - за лечение вкъщи зависи от неговия лекар, каза още фармакологът. Антипиретици - това е основното за нехоспитализирани, подчерта фармакологът и даде пример с големи американски болници - никой не препоръчва 20-30 лекарства за вкъщи. Момеков отрече и "Ивермектин" като действащо лекарство срещу коронавирус, като обясни, че в САЩ било включено в протокола на една болница и нямало положителна препоръка от техните здравни регулатори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Не мога да не се консолидирам с медицинските специалисти – на този етап не трябва да се отхлабват много мерките, колко и как ще решат отговорните. Навсякъде в Европа се затягат мерките, заяви Момеков.
„Лошото е, че част от обществото не иска да приеме, че този проблем е сериозен”, подчерта Момеков и даде пример за мислене – аз сега няма да се ваксинирам, но ако тръгна за Гърция и ми искат там ваксина, държавата ще ми осигури ли?
"Мисля, че ще му скроим шапка на този вирус, вижда му се краят. Инките (бел. ред. - вероятно има предвид маите и календара им) си направиха шега с нас - не беше 2012, ама не е 2020 година", завърши Момеков.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
Още: Коронавирусът по света: Рекорд по смъртност за 24 часа, мълчат ли в Китай за нови смъртни случаи?