Подходът при българската ваксина е различен от известните досега препарати, защото са намерени такива компоненти в коронавируса, които не се променят с времето и препаратът се насочва към тях. Това заяви ръководителят на екипа български учени от БАН, които работят върху препарата, проф. Андрей Чорбанов в предването "Лице в лице" по БТВ.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Приключил е етапът с тестване на препарата върху опитни мишки и предстои да започнат изпитания върху хора, но "това няма как да се случи, ако няма сериозна държавна подкрепа“, а от всички държавни институции само от президентството са проявили интерес към разработката преди година, каза директорът на Департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН. Макар резултатите върху лабораторни мишки да са много добри, те може да са различни при хора, отбеляза микробиологът.
Проф. Чорбанов заяви, че би си поставил българската ваксина срещу коронавирус, но "не му се налага", защото е преболедувал COVID-19 и по думите му има много по-траен имунитет, отколкото се получава при имунизация. Ученият е категоричен, че няма противоречие в думите му и не разколебава хората да се ваксинират, а "работата му е да казва фактите такива, каквито са". По думите му, той се противопоставя на ваксинирането на преболедувалите, които според него имат по-траен имунитет от шест месеца, както се смята сега. Според него трябва да се направи статистика на повторно заразените, за да се разбере колко са тези случаи и да се направят достоверни изводи.