Правителството окончателно одобри закупуването на лекарства от Китай - такива, които ще се използват за лечение на коронавирус (COVID-19).
Още: Това ще влоши качеството на услугата: Болниците недоволни от намалената таксата за престой
Още: Съмнения за зараза в Банско: Проверяват водата
На видеоконферентно заседание, Министерският съвет одобри два проекта на договори, които Министерството на здравеопазването (МЗ) предстои да сключи с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия.
Съгласно първия догово,р МЗ ще закупи 171 429 опаковки Hydroxychloroquine Sulfate Tablets 100 mg. (хидроксихлорокин сулфат) на стойност 582 858,60 щатски долара.
Вторият договор предвижда България да закупи 30 000 опаковки от лекарствения продукт Azithromycin Dispersible Tablet 250 mg. (антибиотика азитромицин) на стойност 46 200 щатски долара.
Още: Детска ортопедия и вродени малформации – безплатни консултации с д-р Чабукоглу
Двете лекарства се ползват при лечението на сериозни случаи в Китай и Италия. Протоколът е одобрен от Центъра за контрол и превенция на заразните болести – Атланта, като данни от клинични протоколи и препоръки се установява, че лекарствените продукти хидроксихлорохин и азитромицин се използват в различни комбинации при лечението на заболяването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Д-р Татяна Мороховец: Как да противодействаме на стомашните киселини?
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб е увеличило многократно търсенето на лекарствени продукти, за които има данни, че повлияват положително болните и потискат развитието на вируса. Всички държави, в това число и България, изпитват затруднения при осигуряването им, поради което и със Заповед № РД-01-141 от 20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването се забрани износът на лекарствени продукти на хининова основа с цел задоволяване на нуждите на българския пазар.
Още: "Какво представлява коронавирусът и как се лекува - опитът на ВМА"
"Нов смъртен случай заради коронавирус, вече потвърдени са 477"
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии