Поскъпването на парното и тока ще бъде сериозен удар по болниците. Лечебните заведения ще бъдат в извънреден преразход.
В момента основният им приход е от Здравната каса, но тя плаща за извършената дейност по вече договорени цени. Следователно болниците ще трябва да намерят допълнителни средства, за да компенсират по-високите сметки за ток и парно, както и вероятно по-скъпите консумативи и медицински изделия.
„Може да се стигне до намаляване на заплатите, може да се стигне дори до съкращения в дадени клиники или отделения. Всеки директор е длъжен да вземе някакви мерки, ако не вземе, ще бъде уволнен от министъра веднага”, коментира д-р Стоян Борисов пред Нова телевизия.
Поскъпването на парното, тока и водата срещна сериозна съпротива в обществото. Пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) имаше протести, а омбудсманът Мая Манолова и три граждански организации дадоха решенията на съд.
От 1 април природният газ в страната поскъпна, като цената за второто тримесечие е с 30 на сто по-висока в сравнение с предходните три месеца. Това доведе и до повишаване на цените на топлинната енергия, като най-голямо е повишението в Плевен – с над 37 на сто, а най-малко във Велико Търново – с близо 18 процента.
От 1 април се повиши с решение на КЕВР и цената на студената вода в София с 18 на сто. Върховната административна прокуратура протестира пред съда това решение.
Предстои прокуратурата да прецени дали има основание да протестира пред съда и решението на регулатора за цената на газа.