В Клиниката по неонатология към болница "Майчин дом" предстои обособяването на допълнителен сектор, предназначен за кенгуру-грижа, съобщиха от лечебното заведение.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Целта е подобряване на грижата за преждевременно родените бебета. Родителите на недоносените деца, под лекарски и акушерски контрол, ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на дете, родено с ниско тегло.
Семействата ще имат възможност да бъдат с бебетата 24 часа в болницата. Ще се обучават за специфичните методи на хранене, кърмене, облекло, хигиена, процедури за подпомагане на дишането и др. Целта е семействата да получат необходимите знания и практически умения, с които спокойно да се справят и вкъщи.
През интензивното отделение на ненатологичната клиника на "Майчин дом" средногодишно минават над 650 преждевременно родени деца.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
Кенгуру-грижата се използва за пръв път в Богота, Колумбия през 1978 г. по идея на д-р Едгар Рей Санабрия, като причината е била липса на оборудване, кувьози и леглова база, а след това лекарите решават да използват майчините обятия за спасяване на недоносените. Проучвания, извършвани повече от 20 г., са показали, че кенгуру-грижата е предпочитана за преждевременната адаптация и по-късното неврологично развитие на недоносените бебета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
Преждевременно е раждане, настъпило преди 37-мата седмица на бременността. Преждевременно родените деца в България са около 10 на сто от всички родени деца. Недоносените деца - родени с тегло под 2,5 кг, са по-уязвими към влиянието на външни фактори, вируси и др., в сравнение с останалите бебета.