"През 2009 година лекарства изпадат от позитивния списък, през годините различни лекарства липсват от аптеките. Родителите пътуват в чужбина, за да ги закупят. Създадохме Сдружението през 2010 година и от тогава е битката ни за тези лекарства". Това обясни Симона Караиванова от Сдружението на родители с деца с онкохематологични заболявания във връзка с поредната ситуация, в която медикаменти за малките пациенти липсват.
По думите ѝ ситуацията вероятно се създава заради неразбиране.
"Няма министър на здравеопазването, при който не сме били и да не ни познава." На въпрос на bTV какво им казват, Симона Караиванова отговори: "Съчувстват ни."
"На един 15 февруари, денят за подкрепа на онкоболните деца, бяхме на гости в една телевизия, тогава Петър Москов не пожела да се срещне с нас, но заяви, че тези лекарства ще се плащат от Фонда за лечение на деца, което беше временно решение, защото той не беше създаден затова. Създадохме една сметка за лекарства, от която купувахме да трите клиники в София, Варна и Пловдив. На година са необходими 60 хил. лв. да се осигурят лекарствата на децата", обясни още Караиванова.
Тя уточни, че всяка година между 150 и 200 деца се разболяват от онкологични заболявания. Липсата на медикаменти компрометира се лечението и това води до рецидиви на болестта.
Караиванова уточни, че преди дни се е провела работна среща, на която е присъствал представите на Изпълнителната агенция по лекарствата, като и представител на фирмата вносител на въпросните две лекарства, които липсват в момента на българския пазар.
"Обещаха ни кардинална промяна, осъвременяване на списъка с лекарствата, да са със специален код", каза още Караиванова и допълни, че в момента няма законов механизъм, по който децата да получават медикаментите, дори да решат да си купят с лични средства лекарствата липсват от аптечната мрежа.
От министерство на здравеопазването признават, че липсата на медикаменти е поради прекратено производство и заради тромавата процедура по доставката им.