Някъде в 4-степенната верига на контрол в АГ "Шейново" е станала грешката с разменените бебета, а най-малко трима души ще бъдат наказани. Това обявиха от Изпълнителна агенция "Медицински надзор" към здравното министерство, която прати екип да извърши проверка в лечебното заведение.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
"Началникът на отделението по неонатология отговаря за работата на лекарите. Главната сестра и старши акушерките отговарят за цялостната дейност на акушерките и за спазване на правилника на дейността на структурното звено. Имаме няколко нарушения. Става въпрос за неупражнен контрол. Актове за административни нарушения ще бъдат образувани на началника на неонатологията, главната акушерка и старши акушерките. Най-малко трима души, това е песимистичният вариант. Санкцията е глоба", обявиха на брифинг от "Медицински надзор".
Казусът с разменените бебета започна малко преди коледните празници, но майките са родили още през септември. Според директора на болницата грешката станала още при първото поставяне на бебетата в кошчетата - те били сложени в грешните легла.
Преди дни стана ясно, че децата ще бъдат върнати при биологичните си майки. Наказана за грешката ще бъде акушерката, която е изписала децата. Причината – тя не е видяла разликата в номерата на гривните на майките и новородените, се разбра по-рано днес.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ извърши проверката от 21 декември 2022 до 4 януари 2023 г. Бил е изготвен протокол, който е предоставен на министъра на здравеопазването Асен Меджидиев, пратено е и писмо до Агенция „Закрила на детето“. Протоколът ще бъде изпратен и до разследващите органи, които също проверяват случая.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
"Основното нещо е неосъществен достатъчен контрол на различни нива. Имаме 3 месеца напред, за да създадем тези актове за административни нарушения. Тече и проверка от страна на прокуратурата", казаха от агенцията.
"Контролът е 4-степенен. Когато се роди детето, се слагат на майката и на детето гривнички. След това отиват в неонатология, пак трябва да са сравнени. Когато се дават на майката – отново. Когато се изписват – също. Трудно е да кажа дали непосредствено след раждането е станала размяната. Акушерката в отделението, неонатологията, при изписването на децата е трябвало задължително да свери номерата. Някъде на тези неща, особено на финала, не е направено това сверяване. Не мога да кажа име, защото тече и друго досъдебно производство. В даден момент явно е станало това, за което говорим. Точно как – за това има следствие и органи. Ние не можем да го установим, не е в нашите правомощия", заявиха още от "Медицински надзор".
Те добавиха, че "безспорно има и човешка грешка, има недостатъчен контрол".
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
"Отразени са пропуски и неточности, неспазване на някои изисквания в норматимната уредба. Трябва да проверим всички АГ отделения в страната, тя тече в момента по искане на здравния министър. Това са над 130 отделения. Трябва в един бърз срок да го направим, за да могат и в стандарта по неонатология, и в стандарта по акушерство и гинекология да не се допускат такива грешки. Поставили сме си като цел да се въведе риск-базираният надзор – да оценим онези рискови моменти, които са съществени и важни, за да се предотвратяват подобни действия. Дълбокият смисъл на нашата дейност е превенция. Ще излезем с предложение за оптимизиране на стандарта и по неонатология, и по акушерство и гинекология. Ще опишат точно алгоритмите, за да няма грешки", заявиха от агенцията и казаха, че възможен вариант е въвеждане на баркодове и маркери за бебетата и майките.