50 милиона лева годишно заплаща Здравната каса за интензивното лечение на пациентите и това е един от най-големите преразходи в бюджета. Това каза пред БНР управителят на НЗОК професор Камен Плочев.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
34 милиона са необходими за покриване на новите 13 молекули от Мораториума за лекарствата тази година, а парите ще се осигурят чрез отстъпките за лекарства. „Искаме да направим един период на проучване - да видим дали наистина са ефективни, наистина ли това са нови молекули и кое ги прави толкова скъпи”, подчерта Плочев.
Няма лимит за пациентите, които се нуждаят от лечение с новите молекули през тази година, обясни Плочев.
В обществото неправилно се излезе със становището, че отново внасяме бариери, като даваме тези молекули на университетски клиники. Никой няма да бъде лишен или да бъде разкарван стига клиниката или болницата, която провежда това лечение да отговаря на критериите, които Касата изисква за сключване на договор за лечение на онкологични, хематологични, ревматалогични и други заболявания, каза Плочев. Освен за лекарства, най-голям преразход в бюджета на Касата има за интензивно лечение.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница