Близо 40 хил. са смъртните случаи у нас през първото четиримесечие за 2017, 2018, 2019 и 2020 г. Това стана ясно на петъчния парламентарен контрол след отговор на здравния министър Кирил Ананиев на запитване от депутата от левицата Георги Михайлов.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Въпреки коранавирусната инфекция и предупрежденията на премиера Бойко Борисов да не "стане хората да използват хладилните камери не за месо, а за съхранение на трупове или площадките, на които се пързалят децата, да станат морги", в смъртността през тази година няма увеличение.
Не се сбъдват и прогнозите на шефа на кризисния щаб генерал Мутафчийски, че очаква да измрат много хора.
Данните са на НСИ и са поискани от здравното министерство. Точно 40825 е броят на починалите българи за първите 4 месеца на 2017 г. 38603 е броят за 2018 г., за 2019 г. е 39529 души, а за 2020 г. смъртните случаи са 37808.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Все пак трябва да се има предвид, че предоставените за 2020 данни са предварителни и има закъснения при обработването на някои сигнали за смъртност и те първа ще се обновяват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
"Без да казвам дата - скоро ще дадем възможност да влезем в театрите и оперите", обяви още Кирил Ананиев по време на контрола. „Имаме нужда от възстановяване на нормалната дейност на сценичните изкуства на закрито. Разбира се, при определени санитарно-хигиенни и други противоепидемични мерки“, посочи Ананиев.
По отношение на финансовото стимулиране на медицинските специалисти, по предварителни разчети се очаква да получат общо 6626 лица в общ размер на 9 млн. 454 хил. 607 лв. Той уточни, че вътре влизат осигуровки, данък общ доход и осигуровки за сметка на работодателите.
„От тези лица 3950 са медицински и немедицински персонал на 59 лечебни заведения на територията на цялата страна в размер на 5 млн. 550 хил. лв. и 2676 лица, служители на РЗИ, Националния център по заразни и паразитни болести и ЦСМП в размер на 3 млн. 904 хил. 467 лв“, допълни още Ананиев.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Министърът увери, че в изпълнение на проекта е предвидено допълнителни трудови възнаграждения да се изплащат на медицинския и немедицинския персонал, пряко зает с дейностите по наблюдение, диагностика и лечение на пациентите с доказан коронавирус, настанени за болнично лечение. „За тази цел са разписани ясни, обективно измерими критерии“, допълни още Ананиев.