Със 180 гласа "за" депутатите единодушно приеха на първо четене промени в Закона за лечебните заведения, които дават нови възможности на министъра на здравеопазването да финансира затъналите в дългове областни болници.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Ако промените бъдат приети и на второ четене държавата ще може да изплаща 500 лева на месец допълнително на болнично. Според вносителите от ГЕРБ това прави общо 60 млн. лева на година.
По време на дебатите бившият здравен министър от ГЕРБ Костадин Ангелов обясни, че областните многопрофилни болници имат особено място в националната система на здравеопазването, с водеща роля в обезпечаване здравето на голяма част от населението в 28-те области на страната. Още: Болниците настояват за помощ заради скъпия ток и по-високи цени на клиничните пътеки
Той напомни, че те имат и редица незадължителни за останалите лечебни заведения задължения, сред които обезпечаването на дейности, свързани със съдебна медицина, патоанатамията, приема на здравнонеосигурени спешни пациенти. "Това определено означава разходване на финансов ресурс, поддържане на кадрови потенциал", коментира проф. Ангелов.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
В хода на дискусията Марио Рангелов от ДПС заяви, че ще подкрепят законопроекта. Той посочи, че ще направят предложение за промени, свързано с болницата в Плевен, която за момента не е включена в списъка с болници, които могат да получат допълнително финансиране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Илиян Йончев от "БСП за България" също заяви подкрепа за предложения законопроект. Той подчерта, че Плевенската болница е една от най-големите в страната с 900 легла и е гръбнакът на здравеопазването за цяла Северна България и също заяви готовност за предложения за промени между първо и второ четене. Още: Общински болници: Не сме "апендиксите" на системата, а "пироговчетата" в населените места
Подкрепа за законопроекта изразиха и от "Демократична България" и "Продължаваме промяната". Д-р Александър Симидчиев каза, че начинът, по който се решава проблемът, не е стратегически и устойчив. Васил Пандов пък коментира, че ще направят предложение за прецизиране на текста, като изрично бъде разписано, че тези средства да бъдат разходвани за осигуряване на възнагражденията на работещите в областните болници.