В световен мащаб случаите на повторно заразяване с коронавируса SARS-CoV-2, който предизвиква болестта COVID-19, не са много. Такова мнение изрази в "Студио Actualno" ръководителят на катедра "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) доц. Любомира Николаева-Гломб.
Още: Българка е с малария след почивка в Занзибар
По думите ѝ, както има тракери "на живо", следящи увеличението на случаите на заразени, така има и тракер, следящ увеличението на резаразените. Засега обаче (към втората седмица на март, 2021 година) има само 64 такива потвърдени случая в цял свят, както и около 1000, които се считат за съмнителни и се изследват. А за да бъде отчетен случай на резаразяване, има много строги критерии – трябва да се секвенира изходният вариант на вируса, а когато има симптоми на втора инфекция, пак да се направи секвенция и да се видят различията в секвенциите на генома на вируса от двете проби.
За България, в базата данни на НЦЗПБ досега няма описан случай на реинфекция. "Повторен положителен PCR тест не значи реинфекция", предупреди Любомира Николаева-Гломб.
В този ред на мисли обаче доц. Николаева-Гломб даде пример и, че не трябва да снишаваме гарда - с град Манаус в Бразилия, който беше единственото голямо като население място на планетата, за което след първата вълна на пандемията се смяташе, че има достатъчно сблъскали се с вируса хора, за да се говори за колективен имунитет. Но там имаше силна втора вълна – тепърва ще се защитават дисертации и ще се разбира защо, по думите на ръководителя на катедра на "Вирусология" НЦЗПБ.
Още: Нов случай на маймунска шарка в София
Що се отнася до децата и вируса, доц. Николаева-Гломб обясни, че при най-малките, поради спецификата на имунната им система, вирусът не се разгръща така, както при възрастни хора и подрастващите. Децата имат по-малко рецептори (ACE2) – тези, през които влиза вируса и ни заразява, съответно заради това не може дори да заразяват така, както подрастващи възрастни – 5-6, дори до 10 дни. "Те го боледуват по-леко (като цяло). Малките деца, в яслена и детско-градинска възраст, не са голям фактор в разпространението на инфекцията", каза тя. И нещо интересно – децата до 5-годишна възраст са заразни само в период от 2 дни, докато са болни от COVID-19.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко ни струва липсата на имунизация? Говори д-р Гергана Николова
"Нещата ще отиват към по-голяма заразност и по-ниска вирулентност", каза още доц. Николаева-Гломб. И предупреди, че когато има много случаи на заразени като цяло, тогава при нови варианти ще има и повече като абсолютно число тежки или смъртни случаи. Тя добави и следното – за британския вариант (B.1.1.7) засега не са толкова големи разликите, съпоставени с уханския вариант, визирайки скорошно проучване със съпоставяне на развитието на случаи при двата варианта. За проучването можете да прочетете ТУК! Доц. Гломб направи изрично уточнение, че за да се приеме нещо за принципна тенденция в науката, то следва да бъде доказано като данни от няколко различни колектива.
По въпроса що е то нов щам, доц. Гломб беше категорична: Вирусът трябва да е променил значително своите фенотипни свойства т.е. да има ново патогенно свойство.
Какво още обясни тя за вируса и за ваксините срещу него, с изрично предупреждение кога да се ваксинираме срещу коронавирус, за да не навредим на здравето си – научете във ВИДЕОТО.
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
Още: Проф. Радка Аргирова: Има още една възможност да приключим с пандемията (ВИДЕО)