Има ли насилие, тормоз и малтретиране на пациенти в Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ в гр. Нови Искър? Купуват ли се подаръци от роднини като „такса спокойствие“, за да не се бият и тормозят близките им, настанени в заведението?
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Тези въпроси задава независимият депутат Калоян Методиев (преди това от БСП) на служебния здравен министър д-р Галя Кондева, посочвайки, че граждани постоянно му сигнализират за тежки проблеми с функционирането на държавното лечебно заведение. „Според разказите на някои от тях условията там са повече от трагични. Възрастен мъж директно ми заяви, че е като в романа „Полет над кукувиче гнездо"", пише Методиев. И припомня трагичния случай на вързан и изгорял жив пациент в психиатрията във Варна, заради което „обществото започва да придобива повече чувствителност за тази проблематика“.
7 проверки, 0 нарушения
На 2 октомври Галя Кондева му отговаря, че контрол на дейността на лечебното заведение осъществява Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Направени са 7 проверки за периода от 1 януари 2023 г. до 17 септември 2024 г. Има случаи на: пациент с алкохолна и наркотична зависимост, за които е лекуван, изразява съмнения за поставена грешна диагноза и неправилно проведено лечение; сигнал за нарушения на финасовите стандарти; изчезнал/избягал пациент; пациентка в тежко състояние, с агресия към околните и автоагресия – смъртен случай.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
От предоставената справка е видно, че нарушения не са установени:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Сигнали за нередности
Относно въпроса дали има насилие и тормоз на пациенти, д-р Кондева пише, че в министерството е постъпил сигнал, с който мъж информира за хоспитализацията и лечението на сина му в „Св. Иван Рилски“ и изнася твърдения, насочващи за извършени нарушения. Те били свързани с качеството на оказаната медицинска помощ. На 31 януари 2023 г. сигналът е изпратен до „Медицински надзор“, а изпълнителната агенция прави проверка на място. Комисията не установява пропуски и нарушения в диагностично-терапевтичния процес на пациента.
Дадени са още примери от здравния министър – например сигнал от бивш служител на болницата, че му е отказано изплащане на дължими суми по обезщетение от незаконно уволнение. Нарушения не са установени.
Още: За две години: Какво свърши държавата по Националния план за борба с рака?
Още: Заради липса на лекари: Болни деца от Перник ще бъдат транспортирани до София
През 2023 г. е постъпило писмо от Софийска градска прокуратура относно жалба срещу болницата, в която са изнесени твърдения за изчезнал болен поради бездействие и пренебрегване на обстоятелствата за безопасност, „в конкретния случай и по принцип“. „Медицински надзор“ прави проверка, но не открива пропуски.
През януари тази година жена сигнализира за нарушения по повод приемането и изписването на пациент. Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ уведомява Министерство на здравеопазването, че са предприети „всички необходими действия (...) за изясняване на обстоятелствата, изложени в жалбата“.
Още: Още подробности около пожара в Държавната психиатрична болница
Пак през януари постъпва сигнал с твърдения относно проведено лечение на жена, довело до нейната смърт. „Медицински надзор“ не установява пропуски и нарушения в диагностично-терапевтичния процес. Установено било обаче нарушение, изразяващо се в неиздаването на епикриза в деня на дехоспитализацията, за което на лечебното заведение е образувано административно-наказателно производство.
Галя Кондева отговаря, че в МЗ няма информация за купуване на подаръци или правене на дарения от роднини като „такса спокойствие“, за да не се тормозят близките им, настанени в държавната болница.
Тя посочва, че в периода 11-17 септември 2024 г. е извършен мониторинг на три психиатрични болници, като съгласно обявения график този в „Св. Иван Рилски“ се е състоял на 11 септември. Той е съгласно споразумение за разбирателство между МЗ и Българския хелзинкски комитет (БХК).
Какво прави директорът Цветеслава Гълъбова?
Депутатът Методиев пита здравния министър дали има информация кога директорът на държавната болница Цветеслава Гълъбова работи и отделя време за управление на заведението, при положение че „много често дава интервюта, участва във всякакви политически инициативи, комитети, листи, конкурси за красота, пише по форуми в Интернет, чест участник е в публични и Фейсбук скандали и пререкания“.
Кондева отвръща, че Гълъбова изпълнява длъжността директор от 13 май 2009 г. със седмично работно време от 40 часа и дневно работно време от 8 часа.
Според министъра няма информация за „политически чадър над ръководството на болницата, което стои години наред въпреки видимите резултати от работата“, по думи на народния представител Калоян Методиев.
Още: Здравният министър отново удължи забраната за износ на инсулин и антибиотици