Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-големият проблем за лекарите: Издават се средно по три заповеди на ден

04 декември 2020, 08:30 часа • 3578 прочитания

В момента най-големият проблем при всички общопрактикуващи лекари е нестабилната нормативна база. Заповеди се издават непрекъснато. Част от тях са такива – директно копирани от преди 1-2 месеца. В момента сме на 700 или 800-тната нова заповед от началото на годината, което значи, че това са средно по 3 заповеди дневно – се публикуват на сайта на министерството. Това каза пред btv д-р Виктория Чобанова – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Освен това непрекъснато се променят и бизнес правилата с които ние трябва да работим – т.нар. Национален рамков договор, който беше приет за период от 3 години, за да можем ние да работим в стабилна система. А тя реално се променя, и то с анекси. Всеки месец, на всеки два месеца. Миналата седмица беше публикуван анекса, който позволява издаването на електронни направления за PCR. Днес видях,че ще има нов анекс, като в тези направления ще можем да включваме и хората с положителен бърз антигенен тест. Всичко това на мен ми звучи, като – "абе, правим нещо, ама не целим да свършим работа, а целим да покажем, че нещо правим", обясни още тя.

Слушах колегата от Китай – как изследват цели градове. Знаете ли какво е в момента у нас? Половината от тези, които се разхождат по улицата, знаят много добре, че са болни. Част от тях са с положителни антигенни тестове, но никой не ги е карантинирал, защото все още пациент с положителен бърз антигенен тест не означава за държавата, че е болен. Той евентуално може да получи болничен от нас, но не може да бъде задължен да си стои вкъщи. В резултат на което има болни, които продават по магазините, които ходят на работа и заразяват своите колеги. Това е нещо, с което ние няма да се справим. Това е една лавина, която вече е тръгнала, която набира скорост и ние каквото и да правим оттук нататък вече сме изпуснали момента, каза тя.

С мерките в момента ще се забави процеса временно, но в момента, в който се разхлабят малко мерките и нещата ще тръгнат пак, твърди д-р Чобанова.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Защо не се прави – питайте министъра. Ние това го говорим от август. Не е въпросът в теста. Да, сега го направиха хората да могат да получат тогава, когато са болни. НЕ всеки, който поиска PCR тест, може да получи такъв. Има хора, които са преболедували и не ги пускат на работа без отрицателен PCR. Но ние не можем да дадем такъв талон на хората. Даваме само на тези, които трябва да бъдат диагностицирани в момента. И до скоро, т.е. до вчера не можехме да дадем и PCR ако имате и положителен резултат от бърз тест, каза личният лекар.

Българският начин за справяне с кризата:

Който е болен е болен, това е така. Ако вие се разболеете, ще си получите болничен, дори и без симптоматика на COVID-19, но аз аз нямам инструмент, с който да ви задължа да си стоите вкъщи като болен, и вашите контактни също. В Китай за 12 души изследват град с милионно население. Идеята не е просто да се правят изследвания, а да се вземат мерки и да се ограничи разпространението. У нас е хаос. Вие знаете ли, че огромно количество хора, вече изобщо не си правят изследвания, защото няма смисъл. Защото ще ги затворят, ще похарчат едни пари. Защото така или иначе ще им мине, те ще трябва да преболедуват. Очевидно не се притесняват за здравословното си състояние и за близките си. Притесненията настъпват, когато нещата се влошат. Тогава вече започваме да ставаме спешни и се чудим откъде да извадим възможност за тестове и хоспитализация, обясни д-р Чобанова.

Тези, които ми се обаждат, са отговорни. Голямата част от хората обаче не се обаждат на лекарите си, че са болни, чакат да им мине. А като станат малко зле, просто има Бърза, помощ, която започва да ги разхожда от болница на болница и се чуди къде ще ги приемат. Това е българският вариант за справяне с коронавируса. Неефективно. Ние сме единствената страна в света, която нормативно задължи да се смесят потоците инфекциозно болни и неинфекциозно болни във всяко едно лечебно заведение. Това е уникат. Чисто българско решение на въпроса, каза възмутена тя.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Все още не съм засичала случаи на грип, каза личният лекар. Но има и болни, които не са с COVID-19, може би върви някакъв обикновен вирус, който минава за 3-4 дена, уточни тя.

Промяна: Направление за PCR тест дори след положителен бърз антигенен тест

По думите ѝ в момента системата за електронни направления за PCR тест се напасва: "Системата започва да се завърта, възможността е направена. Тя не е съвсем коректна, доколкото Информационно обслужване вече два пъти прави актуализация на софтуера, т.е. има моменти, в които ние не можем да издаваме електронни направления. Освен това има неточности в регистъра на БЛС, където се прави проверка, преди да се издаде направлението. Но ще се напаснат системите. Бързичко става, когато системата работи. Иначе в системата се влиза през нашите софтуери, с които ние сме свикнали.", коментира тя.

За ваксинацията у нас:

Изобщо нямам никаква идея. Първо за тези ваксини, ние лекарите нищо не знаем. Научаваме от вас, че нещо се планува, че нещо ще идва, че някакви фризери се осигуряват. Не знаем какъв е типа на ваксината. Не знаем каква е ефективността на ваксината. Нямаме никакви медицински данни. Аз как да ви дам препоръка?, попита личният лекар и пак подчерта: Ние нямаме информация за ваксините, които предстои да се прилагат. Има и нещо друго принципно: В момента сме в пик на заболяването. Каква ваксинация правим в пика на заболяването, като в момента не знаем кой е болен и кой е заразен.

РЗИ-тата не могат да се справят с карантинираните, така тя коментира фактът, че именно те ще отговарят за разпространението на ваксините. "Вижте в единния портал: Ние имаме примерно 90 000 активни случаи и 30 000 карантинирани като контактни. Сложете на един активен случай минимум 3 контактни - реално. Тези хора там ги няма. Карантинираните изобщо ги няма. Контактните на болните ги няма в системата изобщо. Никой не ги наблюдава, никой не ги следи", каза още тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес