Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 15 март

15 март 2020, 21:30 часа • 20523 прочитания

Глобалната пандемия от коронавирус (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV) вече вълнува сериозно България.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Властите са нащрек, а мерките се засилени по всички граници на страната ни. Кризисният щаб към правителството апелира гражданите, които влизат в България от засегнати региони, да не отказват медицинско наблюдение или оставане под карантина. 

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Actualno.com ще ви държи в течение с последната информация по темата както у нас, така и по света. В този Live блог ще научавате най-важните подробности за коронавируса. (Всичко, което трябва да знаете, за глобалната тревога, четете в този обобщаващ материал.)

* Информацията е обновена към 22:30 ч., 15 март 2020 г.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В БЪЛГАРИЯ

🔘 Официално в България има 51 случая на болни от коронавирус, от тях двама починаха - мъж и жена от ломското село Василовци. Сред техните роднини има заразени двуцифрен брой хора. Дъщерята на двамата се връща в края на февруари от Италия и след това целият род се събира да празнува рожден ден, над 20 души.

Общо 31 души до момента са установените случаи на коронавирус у нас. От тях има един смъртен случай. Възрастта на заразените е между 24 и 89 години.
От всички болни, при 10 няма никакви симптоми, съобщи проф. Венцислав Мутафчийски. 
От МВнР помолиха изрично да не се пътува зад граница. Освен това външно министерство призова всички българи в чужбина да преосмислят идеите си да се върнат в България, за да запазят близките си. 
Всички, завърнали се от Испания, са под домашна карантина, подчерта Мутафчийски. Предстои решение за Германия и Франция. 
Доцент Попов от Инфекциозната клиника на ВМА сподели наблюдения за коронавируса. При болестта гърлото е силно зачервено, а температурата, която се вдига, е максимум до 38 градуса, не като при грип - над 39 градуса. 

🔘 На 13 март парламентът гласува въвеждането на "извънредно положение"в страната, за да се ограничи разпространението на коронавируса в страната. То ще продължи до 13 април. Предложението на МС и Кризисния щаб беше прието с пълно единодушие от депутатите.

🔘 Държавата ще дава по 1000 лв. допълнително възнаграждение на медиците на първа линия, които се борят с коронавирусната пандемия у нас. Това обяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с президента Румен Радев и началника на кризисния щаб за борба с коронавируса генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Обсъдихме предприетите от правителството действа за ограничаване на коронавируса в България. България и светът преминават през тежко изпитание. Нека изразим своето уважение и подкрепа към българските лекари и медицински сестри, към всички специалисти, на които ляга основната тежест на тази битка. Борбата днес е за всеки българин, коментира от своя страна Румен Радев.

🔘 Засега не се предвижда мораториум върху плащанията на битови сметки. Готви се пакет от мерки за икономиката, на първо място сред които е от Държавното обществено осигуряване (ДОО) да бъдат предоставени 60% от възнагражденията на служители на фирми, доказано пострадали от кризата. Какво означава "пострадал от кризата" ще определя Агенцията по заетостта - пред нея ще се подават молби за помощ, но тепърва ще има разписване на критерии.

🔘 Ситуацията на сухопътните границите на европейските страни се променя непрекъснато и драстично, което прави пътуването към или от България с всички видове транспорт невъзможно. Във връзка с превенциите срещу разпространението на коронавируса почти няма държава в Европа, която към този момент да не е въвела ограничителни мерки - затваряне на граници или на отделни ГКПП, засилване на граничния контрол, спиране на самолетни полети, затваряне на летища.

🔘 По основните сухопътни маршрути в посока България проблеми има или е невъзможно преминаването на сухопътните граници от Италия, Австрия, Словения, Хърватия, Унгария, Сърбия, Албания, Република Северна Македония, Румъния. Ситуацията се променя всяка минута, сочат данни на дипломатическите ни представителства. Справка можете да намерите в официалния сайт на МВнР!

🔘 В Монтанско полицията е спряла сватба с 350 гости!

🔘 Икономисти: Коранавирусът отприщи проблемите в световната икономика

🔘 НА ЖИВО: Как коронавирусът влияе и на спорта, последни новини

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В ЕВРОПА

🔘 Потвърдените случаи в Италия са вече 21 157. Смъртните случаи са 1907, за сериозни се считат над 1500, оздравелите са почти 2000. По региони! Епидемиологът д-р Мира Кожухарова заяви, че в Италия изглежда е имало масово заразяване на населението в кратък период от време и затова сега тежките случаи излизат наведнъж.

🔘 В Испания нещата също ескалират - 6391 регистрирани случая, 196 смъртни, 517 потвърдено оздравели, 272 случая са сериозни. Цяла Испания е под карантина, здравното министерство поема контрола над всички държавни решения и може да се намесва в работата на всякакви индустрии, парламентът (Генералните кортеси) не работи. От днес, 15 март, в Испания влизат в сила мерки за ограничаване на движението на хора между отделните области, като навън ще могат да излизат хора само за купуване на храна и основни продукти, като ще може в дадена област да се пътува между градовете, за да работят. Има готовност да се мобилизира армията за доставка на храна и стоки от първа необходимост. С 50% се намалява броят на автобусите и влаковете за междуградско пътуване. Граждански и религиозни церемония се провеждат само при осигурено разстояние от поне 1 метър между хората. А съпругата на испанския премиер Педро Санчес е доказано болна от коронавирус.

🔘 Германия изпревари Франция по официално регистрирани случая - 4585 болни, но само 9 смъртни случая

🔘 Във Франция случаите са почти 4500, 91 смъртни случая, 12 доказано оздравели.

🔘 Във Великобритания 21 са починали вследствие на усложнения от новия вид коронавирус. Всички починали пациенти са от група в риск. Смъртните случаи са от различни райони в цяла Англия - Лондон, Бирмингам и Лестър. Общият брой на потвърдените положителни случаи във Великобритания е 1143, като са били тествани малко под 38 000 души. Има обаче случай на новородено, което е болно от коронавирус и ще се изследва дали заразата е станала при раждането или още в утробата. Случаят е от Лондон.

🔘 Най-много заразени на Балканите има в Гърция, където потвърдените случаи са вече 228, при 3 смъртни случая. Всичките са мъже, двама от които над 65 години, един на 90 години.

🔘 В Румъния болните по официална статистика са 123, има 7 потвърдено оздравели. 

🔘 В Сърбия потвърдените случаи са 46, в Хърватия - 38, при 1 потвърдено оздравял, в Северна Македония - 14.

🔘 В Турция бяха потвърдени 5 случая като всички заразени са от едно и също семейство, след като член на семейството се върнал от Италия.

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА ПО СВЕТА 

🔘 Общият брой на смъртните случаи в световен мащаб нарасна до 6 366. Китай остава страната с най-много смъртни случаи.

🔘 Заразените от началото на епидемията по данни на китайските власти в Китай са 80 844, смъртните случаи 3 199, а възстановилите се напълно е 66 911.

🔘 В Иран вече има за над 12 729 потвърдени болни, а смъртните случаи според "Джонс Хопкинс" са 611, т.е. 97 починали за денонощие. За оздравели се считат между 3000 и 4500 души, което хвърля сериозно съмнение на данните.

🔘 В САЩ, където има извънредно положение от 13 март, има между 2800 и 2950 потвърдено болни, при 57 смъртни случая.

🔘 В Русия има 59 потвърдено болни, 8 се считат за напълно оздравели.

🔘 Как богатите се справят в кризата с коронавируса?

Кратка справка за вируса 

🔘 Така наречените "коронавируси" са част от семейството вируси, които могат да причинят широк спектър от заболявания. 

🔘 Китайската лунна нова година бе белязана от нов вирус, който прие името Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV).

🔘 Той предизвика огнище на зараза в Поднебесната империя. Заболяването се нарича Коронавирусна болест 2019. 

🔘 Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S на SARS-CoV-2 (COVID-19), пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review. Изследването показва, че L е най-често срещащия се (70%) и S – е с дял от 30%. Учените отбелязват, че подтипът L се е срещал по-често в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари.

🔘 Според д-р Александър Симидчиев, ако епидемията не бъде ограничена достатъчно, ще има повторение следващата зима.

Причина за появата

🔘 Бързо развиващи се пневмонии, които са локализирани основно около животинския и рибния пазар с над 1000 сергии в китайския град Ухан.

🔘 На тези места търговците продават широк спектър от животински продукти. Става дума за пилета, котки, фазани, прилепи, мармоти, отровни змии, петнисти елени, органи от зайци, както и части от диви животни.

🔘 Именно така се появяват и подозренията, че причинителят на новия вирус е с животински произход.


Симптоми на вируса

🔘 Треска (90% от случаите), повишена температура (над 37 градуса), по наблюдения във ВМА не повече от 38 градуса;

🔘 Бърза умора и силна обща отпадналост; 

🔘 Суха кашлица в 80% и влошено дишане при 20% от случаите, 15% от случаите включват респираторен дистрес;

🔘 Коронавирусът довежда до развитие на пневмония;

🔘 До момента се знае, че вирусът е неустойчив на атмосферни влияния и се предава чрез пръски слюнка или друг секрет;

🔘 Най-уязвими са хората в напреднала възраст (особено с придружаващи хронични заболявания);

🔘 До момента няма регистриран тежък случай на деца под 9-годишна възраст.

🔘 Средно след 5 дни се появяват симптомите на коронавирус при заразените - треска, висока температура, кашлица и затруднено дишане. Това сочи медицинско проучване, публикувано в списание Annals of Internal Medicine. Проучването установи, че по-малко от 2,5% от заразените са проявили симптомите в рамките на 2,2 дни, докато 97,5% са проявили симптоми в рамките на 11,5 дни. Изследователите изчислили, че на всеки 10 000 души, поставени под карантина за 14 дни, само около 101 ще развият симптоми, след като бъдат изписани. Ако човек няма симптоми на коронавируса до 12-ия ден, най-вероятно няма да се разболее, но още може да е преносител. "Въз основа на нашия анализ на публично достъпни данни настоящата препоръка от 14 дни за активен мониторинг или карантина е разумна, въпреки че с този период някои случаи ще бъдат пропуснати в дългосрочен план", казва старшият автор на проучването Джъстин Леслер, доцент в отдела по епидемиология на Bloomberg School.

🔘 Нови симптоми на COVID-19 са регистрирани в Сингапур - симптоми, които подсказват, че си заразен с треска денге, но не си. Става въпрос за висока температура и обрив, като няма кашлица и болки в гърдите. Понякога дори лабораторните изследвания "може да покажат неправилно положителни резултати за денге".

🔘 Коронавирусът може да се задържи във въздуха поне 30 минути и да измине разстояние до 4,5 метра, далеч по-голямо от “безопасното разстояние”, препоръчано от здравните власти по света. Това показват резултати от последни изследвания на екип от китайски епидемиолози.

🔘 Колко дълго живее вирусът извън жив организъм, зависи от фактори като температура и вида на покритието, върху което се намира. COVID-19 може да оцелее 2-3 дни върху стъкло, плат, метал, пластмаса или хартия при температура около 37 градуса.

🔘 Високо автоматизиран тест за коронавирус, който тества пациентите 10 пъти по-бързо, ще бъде пуснат на пазара. Той е разработен от фармацевтичната компания Roche Holding и вече е одобрен от американските власти, съобщвава Bloomberg. Американската агенция по храните и лекарствата даде "разрешение за спешна употреба" на теста, който се предлага и в Европа. Той дава възможност да се тестват по 4128 души на ден, а с досега наличните можеха да се проверяват само по 1440.

🔘 Български поглед: Според академик Ангел Гълъбов, коронавирусите се размножават при по-ниска температура, от 32-33 градуса. COVID-19 почва с кашлица, която се засилва и има затруднения при дишането. При грипа трябва да минат 3-4 дни от първите симптоми – температура, треска, за да дойде кашлица, твърди Гълъбов. Коронавирусът има рецептори дълбоко в дихателното дърво, включително в алвеолите на белите дробове, поясни академикът. И добави, че коронавирусът, за разлика от грипа, влиза в кръвта. Гълъбов посочи, че за момента изглежда добър ефект дава препаратът „Ремдезивир”. "Ремдезивир" е изпитан първо като средство срещу ебола, а академикът уточни, че не знае има ли го в България. Той изрично предупреди, че все още не е окончателно ясен ефектът на „Ремдезивир”. Гълъбов даде пример и с какво действат в Китай срещу болестта – хлорокин. Що се отнася до лечението, обдишването с кислород и прилагането на антивъзпалителни средства се практикуват усилено. Като ефикасно противовъзпалително средство Гълъбов посочи Барицитиниб. Търговското наименование е "Олумиант", като се ползва на първо място за ревматоиден артрит. Академикът подчерта, че хората без симптоми за коронавирус, но заразени, го изкарват без никакви хронични проблеми. Гълъбов е категоричен, че болестта не повтаря, но е сигурен и, че затоплянето на времето няма да унищожи COVID-19!

🔘 Маските за лице: Помагат ли наистина?

🔘 Митове и факти за коронавируса, разпространени от СЗО.

🔘 СЗО обяви пандемия от коронавирус в световен мащаб.

Мерки срещу вируса в България

🔘 От 13 март в България вече има едномесечно извънредно положение! В сила са нови разпореждания специално на здравното министерство - има редица забрани по отношение на публични мероприятия, обобщено можете да ги видите ТУК! Сериозността на положението се вижда най-добре от мерки като тези, че се затварят всякакви обекти в МОЛ-овете, с изключение на хранителни магазини, аптеки, банки и застрахователи, а заведенията за бързо хранене ще могат да правят единствено доставки по домовете! Затворени са училищата и детските градини. Търговските вериги, които допускат струпване на опашки от хора и няма организация за дистанция от 2-3 метра между чакащите, ще може да бъдат затваряни.

🔘 Министерството на здравеопазването разпространи препоръки за това какво е важно да се знае и прави по отношение на COVID-19.

🔘 Увеличава се с 6 месеца срокът за издаване на изтекли лични документи (лична карта, паспорт и шофьорска книжка). До края на май, 2020 година, се удължава срокът за регистрация на газови уредби. Протоколите за скъпите лекарства се удължават до 12 май.

🔘 Всички болници, директори на болници и здравни лица ще получават последните ъпдейти от китайска страна, които са за лечение, диагностика на коронавируса.

🔘 По двама полицаи ще има пред всяка болница в засегнати райони. Те ще ограничават достъпа до инфекциозните отделения."Ще пратите най-приветливите. Не да се репчат и да бутат хората, а да обясняват, не че го правите. Но старата милиция го правеше", коментира Бойко Борисов.

🔘 Има специален въпросник/анкетна карта, която ще бъде разпространена по всички болници. Въпросникът ще попълват всички пациенти - последни контакти, пътувания и прочие.

🔘 Правителството забрани износа на медицински консумативи, необходими за борба с коронавируса.

🔘 Държавното предприятие "Интендантско обслужване" в Калофер започна производство на медицински маски и защитни облекла.

🔘 МВР и ДАНС следят за спекула по въпроса, по разпореждане на Борисов. Военните болници ще подпомагат цивилните. Някои от военните запаси от маски от плат, могат да се използват и се обмислят такива мерки.

🔘 Втора градска болница в София се превръща във Втора инфекциозна болница. Има издадена заповед на здравния министър. По думите на зам.-кмета Дончо Барбалов там има 3 легла с кислородни апарати за обдишване – за най-тежките случаи. Медицинският персонал ще е минимум 40 души, плюс административен персонал. Предвиден е и отделен вход за болни от туберколоза, защото инфекциозната болница няма да бъде открита само заради случаи на коронавирус.

🔘 Забранява се продажбата на билети от шофьорите в градския транспорт на София. Началникът на Регионалното управление на образованието – София-град Ваня Кастрева заяви, че засега не се предвижда на учителите в столицата да се раздават защитни маски. Още мерки срещу коронавируса в столицата.

🔘 Националната агенция за приходите призова гражданите да не посещават нейните офисите, а да използват онлайн услугите ѝ.Клиентите които разполагат с ПИК или електронен подпис, могат да ползват всички предоставяни от НАП електронни услуги на ТОЗИ ЛИНК.

🔘 Кризисният щаб обмисля ангажиране на доброволци-студенти и от БЧК, но те няма да работят и не могат да работят в отделения.

🔘 Заради пандемията от коронавирус, обявена от СЗО, чуждите граждани, включително и българи, пътуващи през Румъния от Италия, Китай, Иран и Южна Корея, независимо от типа транспорт, с който пътуват, на влизане в страната ще бъдат поставени под задължителна 14-дневна карантина. Мерките и ограниченията ще се прилагат и върху морските и речните превози, съобщи МВР. Товарните превози над 3,5 тона са освободени от наложените ограничения на движението. Какви са ограниченията по всяка граница?

🔘 Българската петролна и газова асоциация с мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса по бензиностанциите: регулярна дезинфекция на всеки 30 минути; да се ограничи използването на прибори, чаши и чинии за многократна употреба; задължително е спазване на висока лична хигиена от служителите; служителите в бензиностанции да съветват клиентите за заплащат чрез банковите си карти, а не в кеш.

🔘 На телефонен номер 02 807 87 57 информация можете да получите от лекар епидемиолог.

🔘 На телефон 112 може да научите какви ограничения налага здравното министерство.

🔘 Всички, които се завръщат от рискови дестинации, минават задължително 14-дневна карантина. На Терминал 1 вече има отделен коридор за пристигащите от тези държави. Термокамери по летищата и засилени мерки по сухоземните граници допълват превенцията срещу заразата у нас. Справка какво да правите при завръщане от чужбина ВИЖТЕ ТУК! МВнР вече препоръча засега да не се пътува никъде в чужбина.

🔘 При регистриран болен в самолет, за контактни пасажери се приемат всички пътници, които са били на местата около болния. Под наблюдение обаче се поставят и останалите пасажери.

🔘 От 25 февруари всички пристигащи от Италия или Китай попълват анкета с лични данни. Бланките ще бъдат раздавани на стюардесите, за да се попълват още в самолет. На страницата на Софийската районна инспекция има и онлайн формуляр, който дава QR код, който в последствие ще трябва да се показва на властите на летището или на граничния пункт. Информацията от анкетите, ще достига до личните лекари през РЗИ-тата по места. В информацията се изисква - три имена, ЕГН и личен лекар.

🔘 Пътят на пациента: При съмнения за заболяване - висока температура, кашлица, болка по мускули и стави, болка в гърлото или сухота. Първият контакт с личния лекар се извършва по телефона, за да се предпазят пациентите в чакалните (най-вече ако е пътувал в рискови дестинации). Особено възрастните хора с хронични заболявания, при които смъртността е най-висока. При домашна карантина се поддържа по телефона ежедневна връзка с личния лекар. Ако има нужда, лекарят осигурява специализиран транспорт до лечебното заведение по райони и се поставя под карантина, започва лечението.

🔘 При нужда гражданите, които нямат личен лекар и/или не са здравноосигурени, трябва да потърсят съдействие от Районните здравни инспекции (РЗИ) по местоживеене. 

🔘 По преценка на личен лекар се издава болничен за времето на карантината. При доброволна карантина личният лекар ще може да издава болничен, след препоръка от Здравната инспекция по местоживеене и потвърждение, че пациентът е бил в континентален Китай или Италия.

🔘 Заради втората грипна вълна в страната с грип тип Б "Виктория", здравните власти съветват да се приемат средства за повишаване на имунната защита, които не предпазват от заразяване, но повишават устойчивостта на организма.

🔘 По решение на премиера от държавния резерв се деблокират 100 000 л спирт и дезинфектанти, които да покрият липсите в страната. В резерва има 400 000 л, по думите на премиера.

🔘 77 млн. лв. има във Фонда за бедствия към Министерския съвет, правителството може да осигури още 50 млн. лв. Със средствата трябва да се осигурят всички препоръчани мерки и решения на Кризисния щаб.

🔘 Кризисният щаб към правителството дава актуална информация всяка сутрин в 08:00 ч. и в 17:00 ч. следобед.

Ваксина и лечение 

🔘 Към момента се работи по създаването на ваксина. Очаква се да има ваксина, която да се ползва масово от пациенти, най-рано през 2021 година.

🔘 Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми. 

🔘 Според китайски учени, участвали в лечението на болни от пневмония, причинена от COVID-19 (пневмонията се нарича SARI - severe acute respiratory infection) болният трябва да се лекува с големи дози витамин С интравенозно. Препоръките за дозиране варират в зависимост от тежестта на заболяването, от 50 до 200 милиграма на килограм телесно тегло на ден до колкото 200 mg / kg / ден. Тези дози са приблизително 4 000 до 16 000 mg за възрастен. Специалистите вярват, че при пациенти с тежка пневмония и критично болни пациенти лечението с витамин С трябва да се започне възможно най-скоро след приемането им. Цялото изследване.

Цялата информация от Live блога от вчерашния ден четете тук

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес