В последните дни се съобщава за регистрирано наличие през месец януари на радиоактивния изотоп йод-131 във въздуха в някои страни от Северозападна Европа.
По информация на Националния център по радиобиология и радиационна защита измереното съдържание на йод-131 в тези държави е в незначителни количества и не представлява риск за човешкото здраве.
Това пише в официално съобщение от министреството на здрапеопазването.
Води се разследване за изясняване на източника на радиацията там. Измереното ниво на радиоактивния изотоп е около 0.31 µ Bq/m3 (микро Бекерела на кубичен метър), което е 1000 пъти по-малко от регистрираното във Фукушима, Япония по време на аварията през 2011 година.
У нас Агенцията за ядрено регулиране прави постоянни измервания на радиационните нива и не са отчетени наднормени стойности, уверяват още от ведомството.
Припомняме, че на 9 т.г. февруари имаше експлозия във френската ядрена централа "Фламанвил". Взривът е станал в машинното отделение на централата. Информацията гласеше, че пожарът е бил централната част на машинното, което е извън самия ядрен комплекс. Тогава поради липсата на риск от изтичане на радиация, не беше е задействат план за евакуация. Въпреки това един от реакторите в АЕЦ-а бе спрян.
Точно при АЕЦ "Фламанвил" бяха открити дефекти в оборудването на третия реактор, който е в процес на изграждане. Централата има два реактора, строени през 80-те години на XX век, като всеки е с мощност от 1300 мегавата. Проблемът с новия реактор е висока концентрация на въглерод, което прави стоманените части в конструкцията чупливи. Според оценката на експерта Джон Лардж, който работи във фирмата-оценител на проблема, проблемът с въглерода в стоманата може да доведе до катастрофа и представлява огромен риск за изпускане на радиация от реактора.