Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МЗ: Не се отчитат повишени стойности на уран при последните изследвания на водата в Хасково

21 април 2017, 19:22 часа • 1958 прочитания

Не се отчитат повишени стойности на уран при последните изследвания на водата в Хасково. Няма несъответствие по химичен показател естествен уран във водата от централното водоснабдяване на града при краен потребител, съобщиха от пресцентъра на Министерство на здравеопазването. Това показват предварителните резултати от пробите, които бяха анализирани в лабораториите на Националния център по радиобиология и радиационна защита.

Междувременно, след като на 19 април РЗИ- Пазарджик бе уведомена за установени повишени стойности на естествен уран в питейната вода на гр. Велинград и околни села (от 0,041 до 0,078 мг/л при норма 0,03 мг/л), на 20 април бе разпоредено спиране на водовземни съоръжения в града. Днес водоподаването в засегнатите квартали бе реорганизирано от други източници.

В околните населени места - с. Света Петка, с. Пашово, с. Грашево и махала „Мечо Корито“, поради липса на алтернативни водоизточници водоподаването не е прекратено, но са въведени ограничения за ползването на питейната вода.

Продължава извършването на анализи за проследяване на показателите при краен потребител.

Министерството на здравеопазването препоръчва до приключване на проучването и отчитането на всички наблюдавани показатели водата от централното водоснабдяване в засегнатите населени места да не се използва за пиене и готвене. Няма ограничения при употребата й за хигиенни цели (къпане и миене).

Междувременно от РЗИ-Варна съобщиха, че нов мониторинг на питейната вода в града по радиологични показатели предстои догодина. Това каза за Радио „Фокус” – Варна д-р Дочка Михайлова, директор на Регионалната здравна инспекция във Варна. Тя отбеляза, че по отношение на урана при последния подобен мониторинг няма установени високи стойности.

„По мониторинговата програма на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, радиологичните показатели се изследват на пет години. Периодично се включват нови населени места. За Варна подобен мониторинг предстои догодина“, добави д-р Дочка Михайлова. По думите ѝ проблемът в някои населени места в страната е възникнал от това, че има промени в наредбата, която е в основата за осъществяване на контрола на питейната вода.

„Занижени са показателите съгласно европейска директива. Общата алфа активност беше до 0,5 по старата наредба, а в новата е доста снижена – 0,1. Ако има някакво отклонение, се правят допълнителни изследвания за установяване на здравен риск“, уточни д-р Михайлова.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес