Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Морбили може да предизвика смъртоносна болест години по-късно

29 януари 2024, 10:21 часа • 5363 прочитания

Морбили е много заразна болест, когато се разпространява сред неваксинирани хора. Едно заразено дете буквално може да предаде вируса на всички неваксинирани в най-близкия си кръг. За това предупреди проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Морбили: Възможно последствие

По думите на проф. Христова, морбили съвсем не е някакво безопасно заболяване. Ако се разболеееш, може да преживееш усложнения и то години, след като си се излекувал от активната фаза на заболяването. Пред БНТ проф. Христова даде пример – може да бъде засегната централната нервна система, например от паненцефалит (SSPE). Това е прогресивно, инвалидизиращо и смъртоносно заболяване на централната нервна система. Причинител е морбилозен РНК вирус от семейство Paramyxoviridae. Боледуват предимно деца между 5-15 годишна възраст, като по-често се засягат момчетата – самото заболяване не е заразно за други хора. Болестта се появява средно 7 до 10 години, след като си изкарал морбили.

Важно е да отбележим, че панецефалит се развива много рядко, но е по-вероятно да се случи, ако изкараш морбили в много ранна възраст. При заболяването нервите и мозъчната тъкан дегенерират прогресивно. Симптомите включват промени в личността (деменция), постепенно влошаване на психиката, мускулни спазми и други невромускулни симптоми. Не съществува лечение за паненцефалита и той винаги води до смърт, пише в публикация за морбили на Европейския портал за ваксиниране.

За да няма епидемия от морбили, трябва ваксинационното покритие на населението да е 98%, каза проф. Христова. За България бяха цитирани данни от около 92%, след като преди пандемията сме били на ниво от 95%: Защо морбили е толкова опасно и кой е в най-голям риск

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Що се отнася до разпространението на грипа в България, проф. Христова посочи, че в София-град е с най-ниска заболеваемост по официална данни. Ако те отразяват точно картината, това най-вероятно се дължи на повече хора с противогрипна ваксина и че повече хора в София носят маски, подчерта тя: Проф. Ива Христова: София-област в момента е рекордьор по брой заболели от грип

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес