Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиони за наука и за повече българчета отиват за земеделците

16 декември 2024, 14:22 часа • 1781 прочитания

Фондация "Искам бебе" изразява категорично несъгласие с решението на Министерския съвет за намаляване на бюджета за асистирана репродукция с 2 милиона лева, заложено в решениет на служебния кабинет "Главчев" от 22 ноември 2024 г. "Това решение представлява пореден удар върху най-уязвимите семейства в България, които се борят с репродуктивни проблеми и мечтаят за дете", категорични са от фондацията.

От решението става ясно, че парите се отнемат, за да бъдат събрани 125 000 000 лв., които да бъдат дадени на бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани.

Освен от инвитро процедурите, милиони се взимат и от област "Наука" и по-точно - 33 916 375 лева, които са били отделени за дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта.

Повече от десетилетие Фондация „Искам бебе“ алармира за необходимостта държавата да поеме финансирането на инвитро процедурите с донорски генетичен материал. Въпреки нарастващата нужда и десетките сигнали, българската държава продължава да игнорира този проблем. Вместо да предложи решения, които да подкрепят засегнатите семейства, тя отнема от бюджета за асистирана репродукция и задълбочава финансовата тежест върху тези хора, пишат експертите.

„Парите за български деца се събират чрез благотворителност, докато държавата отнема средства от бюджета за инвитро! Това е скандално и недопустимо!“ – категорични са от фондацията. През 2023 г. са извършени 1787 донорски процедури, което представлява ръст от 42% спрямо 2020 г. Въпреки че тези процедури са жизненоважни за стотици семейства, те остават изцяло за сметка на пациентите, а разходите за една процедура варират между 8000 и 10 000 лева – сума, която е непосилна за повечето засегнати. Още: Надежда и професионализъм: 4 клиники за женско здраве

Последици от намалението на бюджета

Решението за намаление на бюджета ще има тежки последствия. Очаква се поне 333 процедури да не бъдат финансирани, което означава 333 семейства, лишени от шанс за дете. Това не само увеличава финансовия натиск върху нуждаещите се, но и подкопава усилията за преодоляване на демографската криза в страната.

Делът на донорските процедури, които съставляват 12.3% от всички извършени процедури през 2023 г., ясно подчертава тяхната значимост за решаването на този проблем. Въпреки това, държавата продължава да отказва финансирането им и дори намалява бюджета за асистирана репродукция, което според фондацията е абсолютно недопустимо. Още: Надежда и професионализъм: 4 клиники за женско здраве

Какви решения са необходими?

Фондация „Искам бебе“ призовава за незабавно възстановяване на пълния размер на бюджета за асистирана репродукция и включване на процедурите с донорски генетичен материал в обхвата на финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). „Донорските процедури са единствената надежда за стотици семейства, които не могат да използват собствени репродуктивни клетки. Включването им в държавното финансиране ще даде шанс на повече български семейства да сбъднат мечтата си за дете“, подчертават от фондацията.

Според организацията асистираната репродукция трябва да бъде призната за приоритетен национален ангажимент. В момент, когато демографската криза е едно от най-големите предизвикателства пред страната, финансирането на тези процедури не трябва да се разглежда като разход, а като инвестиция в бъдещето на България. Още: 21 двойки ще получат финансиране по донорската инвитро програма на Столична община

Фондация „Искам бебе“ настоява за незабавно действие от страна на правителството. Подкрепата за семействата с репродуктивни проблеми не е просто социална отговорност – тя е дълг към бъдещето на страната. Семействата, които се борят за шанса да имат дете, заслужават не само надежда, но и конкретна подкрепа от държавата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес