Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Медици без специалност ще продължат да практикуват засега, поради липса на кадри

17 май 2019, 11:30 часа • 2560 прочитания

Третата поред отсрочка от 4 години за джипитата без специалност „Обща медицина" прие парламентът на първо и второ четене с промени в Закона за лечебните заведения.

Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея

Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство

По програма народните представители трябваше да разгледат промените на първо четене. След приемането на законопроекта на първо гласуване депутатите го разгледаха и на второ четене.

Това се случи по предложение на председателя на ПГ на ГЕРБ и председател на Здравна комисия д-р Даниела Дариткова.

С предложените поправки на личните лекари без специалност се дават още 4 години, за да я придобият. В противен случай, след 3 юни тази година, практиките им трябваше да се закрият.

Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Това поставя под риск някои населените места, особено тези в труднодостъпни райони да останат без лични лекари.

Преди да влязат в пленарна зала, поправките обаче бяха посрещнати с известни критики от страна на БЛС и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари (НСОПЛ) насочени към тези медици, които изобщо не са зачислени за специализация.

На обсъжданията в здравната парламентарна комисия председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов заяви: "Против сме подкрепяме безкрайното удължаване за тези, които упражняват специалността, без да я притежават", каза още той.

Макар да подкрепи законовите поправки, критики отправи и депутатът от „Обединени патриоти"- ВМРО д-р Калин Поповски.

Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски

Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка

Това е несериозно отношение към българския пациент.Не знам каква услуга им правим и дали оценяват жеста", каза той и даде пример с лекар на 70 години, който е защитил специалност.

Подобни примери даде и зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков със свой колега над 86 години и колежка на 72, които се явили на последната сесия.

„Предвид интереса на българските граждани да имат достъп до първична извънболнична помощ, ние подкрепихме този законопроект", каза шефката на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова, която е и лекар със специалносите „Обща медицина" и „Педиатрия"

"Tитулярите на практики, които до 2009 година имат специалност Детски болести, „Вътрешни болести" и „Акушерство и гинекология" не е нужно да придобиват специалност „Обща медицина". Тази законова възможност остана", припомни д-р Даниела Дариткова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес